22. října 2018

The Rasmus - Brno, 2. října 2018

Finská skupina The Rasmus se do povědomí posluchačů celosvětově zapsala písničkami z alb Dead Letters (2003) a Hide from the Sun (2005) a od té doby je také mou nejoblíbenější z mladší generace hudebníků. Přes skromné nástrojové obsazení (kytara, baskytara a bicí) dovede svými nápaditými melodiemi, (většinou) kvalitními texty a hutným rockovým základem upoutat, k čemuž přispívají i hlasové dispozice zpěváka Lauriho Ylönena, který společně s kytaristou Paulim Rantasalmim je i autorem repertoáru. Zbývajícími členy jsou baskytarista Eero Heinonen a bubeník Aki Hakala. První tři spolu hrají už od r. 1994, kdy se na předvánočním večírku na střední škole v Helsinkách dali dohromady, bubeník Hakala je třetím v pořadí, ke skupině se připojil o 4 roky později.

V České republice The Rasmus 2-krát koncertovali v Praze a letos si vybrali Brno. Zavítali sem z Mnichova na šňůře koncertů Dark Matters Tour k poslednímu albu Dark Matters z loňského roku, samozřejmě ale nevynechali ani hity z dřívějších CD, v úvodu zmíněná jsou dále odkazována ve zkratkách DL03 a HftS05 a nejnovější zkratkou DM17.

Na prvním snímku před zahájením koncertu v hudebním sále SONO jsou vidět troje bicí soupravy, což dávalo tušit dva předskokany, byly jimi skupiny The Shiver a Overlaps, obě se sólovými zpěvačkami, a s nezbytnou přípravou aparatury před nástupem dalších hudebníků to způsobilo, že The Rasmus se dostali na řadu až po dvou hodinách. Natěšení fanoušci i přes místa pouze na stání (s výjimkou několika málo židlí na galerii) to přežili bez reptání.1. Úvod obstarala skladba F-F-F-Falling z alba Into (Enthusiasm) z r. 2001, kterou zrovna nevyhledávám, ale hned pak přišly tři mé oblíbené.

2. Guilty (DL03)
"I feel guilty, my words are empty" ("Cítím se vinen, má slova jsou prázdná") a nic než elektrické křeslo si nezasloužím.

3. No Fear (HftS05)
Tato balada zaujme melodií, textem i klipem. Při poslechu si říkám, kdy přijde můj čas a zubatá mě vezme na poslední cestu.
Girl, you lived your life like a sleeping swan,
your time has come to go deeper.
Girl, your final journey's just begun,
your destiny chose the reaper.
No fear, destination darkness.4. Empire z nového alba Dark Matters se mně líbí nejvíc. Temné tóny jsou jak z hororového filmu.
I play the darkest symphony when you're around,
when the walls come down and face the fire,
the end of my empire.

5. Time to Burn (DL03)
O vyhoření a snaze začít znovu a jinak.
Fear of the dark tears me apart
won't leave me alone and time keeps running out.
I should turn my life around
leave it all behind,
cross the borderline.6. Immortal (HftS05)
Láska a nesmrtelnost, nesmrtelná láska, hezká pohádka.

7. Justify (Black Roses, 2008)
Jak ospravedlnit svůj život? Jedině najít sebe sama, než zničím někoho dalšího.
Justify my life.
It's only right that I should go and find myself
before I go and ruin someone else.

8. Nothing (DM17)
Se vším, co má nějakou cenu, si hraju, ale u ničeho nevydržím.
For whatever it's worth
I never meant to hurt you bad just needed something.
For whatever it's worth
I'm playing along but we're just holding on to nothing, nothing.
Take a last glance in my rear view mirror
so clear now.9. Paradise (DM17)
Z nebe mě stále vyhazují, uzavřel jsem smlouvu s ďáblem, každodenní boj, to je můj ráj.
I'm still kicked out of heaven
I made a deal with the devil,
everyday is a battle, everyday is a battle
this is my paradise.

Další tři písničky The Rasmus zahráli v akustické verzi a kytary se chopil i zpěvák.Měl jsem vidět, že to takhle dopadne, měl jsem od začátku vědět, oč jí jde. Žije v oblacích a mluví s ptáky. Zoufalá dívka, není jako ostatní, vím.
I should have seen it would be this way,
I should have known from the start what she's up to.
She lives in the clouds and talks to the birds
Hopeless little one, she's not like the other girls, I know.

11. Still Standing (DL03)
Přeji si, abys tu dnes v noci byla se mnou a dívala se na polární zář.
Jsi tam nahoře, jsi vždy se mnou, usmíváš se dolů na mě.
I wish you here tonight with me, to see the northern lights.
You're up there, you're always with me, smiling down on me.

12. Sail Away (HftS05)
Skladba z mých Top5. V melodii se mně nejvíc líbí pasáž, kde se zpívá:
No reason to lie, no need to pretend, I'm grateful to die to live once again. I'm fearless to fly and reach for the end.
(Není proč lhát, není třeba předstírat, raději zemřu, abych mohl znovu žít. Poletím bez strachu až na konec.)13. In My Life (DL03)
Je to na tobě, jestli to vzdáme.
It's up to you if we give it up.

Tato skladba byla symbolicky první, kterou jsem od The Rasmus kdy slyšel, a opravdu mě okouzlila. Melodií, zvukem, působivým klipem, hlasem zpěváka s havraními pery ve vlasech.
Feel like I'm stoned, wanna be alone just for a while, unknown. Weeks on the road a long way from home, just shut off the phone.
Still feels like the first time to stand here by your side, together regardless, we'll walk through the darkness. Still feels like the first day of my life.
(Cítím se jako zfetovaný, chci být chvíli sám, neznámý. Týdny na cestě, daleko od domova, jen vypnout telefon.
Pořád se cítím jako poprvé, když jsem stál zde po tvém boku. Navzdory všemu projdeme společně temnotou. Pořád se cítím jako první den mého života.)15. Livin' in a World Without You (Black Roses, 2008)
It's hard to believe that it came to this, you paralysed my body with a poison kiss, for 40 days and nights I was chained to your bed.
(Je těžké uvěřit, že to přišlo, ochromila jsi mé tělo otráveným polibkem, 40 dnů a nocí jsem byl připoután k tvé posteli.)

16. In the Shadows (DL03)
In the Shadows je zřejmě nejhranější skladbou skupiny, na YouTube má víc než 26 milionů zhlédnutí. Koncert jí končil, ale samozřejmě diváci si vytleskali přídavky.
Sometimes I feel I should go and play with the thunder. Somehow I just don't wanna stay and wait for the wonder.
I've been watching, I've been waiting in the shadows for my time. I've been searching, I've been living for tomorrows all my life.
(Někdy cítím, že bych měl jít a hrát s hromem. Nějak nechci jen stát a čekat na zázrak.
Pozoruji, čekám ve stínech na mou chvíli. Hledám, celý život žiju pro budoucnost.)17. Holy Grail (2018)
Pro The Rasmus stylově netypická skladba nedávno vyšla na singlu.
I've been living in a hurricane, I've been running in the stormy rain, I've been lying on the razor blades. All I wanted was to kill the pain, … anything to be close to you.
(Žiju v hurikánu, běžím v bouřlivém dešti, ležím na čepeli břitvy. Všechno, co jsem chtěl, bylo zabít bolest, … cokoliv jen být blízko tebe.)

18. Wonderman (DM17)
Závěrečná píseň koncertu se objevila také ve finském kriminálním filmu Rendel (2017) "o muži, který je zaslepený nenávistí a touhou po pomstě."
They always call me as a loser, zero. When I look into the mirror, there's a superhero.
I'm gonna prove them wrong, I'm gonna take a stand, I'm the wonderman.
(Vždy o mně říkali, že jsem břídil, nula. Když se podívám do zrcadla, je tam superhrdina.
Dokážu jim, že se mýlí, budu si stát za svým názorem, jsem zázračný muž.)

Koncert byl pro mě vedle Deep Purple hudebním vrcholem letošního roku. Měl skvělou atmosféru, užili si ho diváci a myslím i skupina, zpěvák vybíhal na okraj pódia a dokonce si i s baskytaristou vyskočili.Jak už bývá zvykem, bubeník na konec do publika hodil své paličky a byl čas se rozloučit.Z mých oblíbených písní chyběla jen hardrocková Shot (HftS05) a baladická Funeral Song (DL03), jejíž živá nahrávka dobře demonstruje, jak široké zázemí posluchačů skupina má.

22 komentářů:

 1. Nemáme stejný hudební vkus. Ale tahle rocková skupiny mi "nevadí". Asi proto, že nehraje tvrdý rock, nýbrž alternativní rock. Skladby jsou docela melodické. Pro ocenění jejich textu mi chybí lepší znalost angličtiny, ale vypadá to, že jsou o něčem, což u rocku nebývá zvykem.
  Zachytit oba hudebníky při výskoku považuji za husarský kousek

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tohle je můj šálek kávy, tohle skutečně miluji a nepokrytě ti tento koncert závidím, musel to být úžasný zážitek.
  Já jejich skladby mohu bez výhrad, charismatického, poměrně křehkého zpěváka jsem si oblíbila a i když o nich nebylo slechu, mám ve svém playlistu mnoho jejich skladeb. O to větší překvapení letos byla jejich nová písnička, nezpronevěřili se a jeho dále kvalitu

  OdpovědětVymazat
 3. Opět se mi dvakrát ztratil dlouhý komentář   

  OdpovědětVymazat
 4. Autor mi zakázal opět vkládat komentáře.

  OdpovědětVymazat
 5. No Miloši, odeslala jsem šest komentářů a stále nejsem žádaná, zkouším to z mobilu, asi to vzdám

  OdpovědětVymazat
 6. Tyhle tvoje koncertní průvodci mne nesmírně baví.Dáváš si záležet na všem, skvěle popíšeš i svoje pocity. S touhle skupinou jsem se, nevím proč, míjela. Shadows jako písničku znám, a ani jméno Rasmus mi není neznámé, jen jsem je nějak v běhu let moc nezaznamenala. Byť je to hudba která se v globále moc dobře poslouchá...

  OdpovědětVymazat
 7. Repoprtáž pre mňa z "cudzej planety". Ale výborne urobená!

  OdpovědětVymazat
 8. Ooo hezky! Rasmus mám moc rád!

  OdpovědětVymazat
 9. Název skupiny vůbec neznám, asi proto, že hudbu poslouchám úplně jinou, ale co jsem takhle poslouchala, nějakou tu písničku od nich znám, hlavně č. 16.[5]: Jo, dnes je to s komentáři super, asi hra, kdo má pevnější nervy .

  OdpovědětVymazat
 10. [1]: Já zase mám rád, když ve skupině je nějaký virtuózní instrumentalista - sólový kytarista, klávesista, ale tato skupina se mně opravdu moc líbí i bez toho.
  Zachycení výskoku byla úplná náhoda :).[2]: Vím, že máme v rocku stejný vkus :).Někde jsem četl, že zpěvák má 169 nebo 170 cm a tím, že je štíhlý, je skutečně křehký. U žen musí vzbuzovat ochranitelské sklony :).[3]:[4]:[5]: Tvé komentáře byly skutečně vyznačeny červeně, musel jsem asi tedy někdy v minulosti tvou IP omylem zablokovat, když jsem blokoval skupinu spamů.
  Nastavil jsem "publikovat", tím se zobrazily, teď jsem si ale konečně všiml, že je tam také možnost "povolit", to jsem teď udělal a snad už by problém měl být vyřešen, pokud ovšem tě to nadobro neotrávilo.
  (Zkusím to večer vysvětlit i u tebe na blogu.)

  OdpovědětVymazat
 11. [6]: In the Shadows se hodně hrála (hraje), já mám asi ještě radši skladby 2, 3, 4, 14, 16 a Shot a Funeral Song z doplnění na konci.Líbí se mi, že jejich písničky jsou melodické, melodie nejsou kolovrátkové a přitom zapamatovatelné.[7]: Já vím, Kingu, ty jsi zaměřený na operu.[8]: To jsme dva :).[9]: Právě č. 16 přílišným hraním se mně už trochu "oposlouchala".U těch problémů s komentáři to byla evidentně moje chyba.

  OdpovědětVymazat
 12. [11]:/6 Mělo tam být 2, 3, 4, 12, 14,  Shot a Funeral Song.
  Tím ale 16 (In the Shadows) nezavrhuju :).

  OdpovědětVymazat
 13. Pěkný fotky, je vidět, že do toho jdou opravdu s nasazením

  OdpovědětVymazat
 14. Jako obyčejně perfektně zpracované, Miloši. Není to úplně přesně moje hudební gusto, ale jsou tam i pro mě zajímavá místa.

  OdpovědětVymazat
 15. Krásný koncert a díky tvé úžasné reportáži a krásným fotkám, jsem tam vlastně byla též!

  OdpovědětVymazat
 16. The Rasmus jsem měla vždycky a mám ráda . Boužel jsem na jejich koncertě nebyla , fotky jsou krásné .

  OdpovědětVymazat
 17. Jsem ani netušil, že ještě hrají...budu muset na youtube. Já tedy poslouchám hudbu o několik stupňů temnější, ale jinak jsem je kdysi registroval...

  OdpovědětVymazat
 18. [16]: V rámci možností mobilem, bylo to z galerie nedaleko pódia.[17]:Díky, já si to zapisuji i pro sebe, abych se mohl ke koncertu vracet a nevyvanul mně z paměti.[18]:[19]: Teď jako kdyby nabrali nový dech, protože vydali nové album po dlouhých 5 letech a navíc to z r. 2012, které se jmenuje stejně jako skupina (je tedy eponymní), se nic nestalo hitem a sami z něj na koncert nic nezařadili.[20]: To mě těší :).

  OdpovědětVymazat
 19. Finskou muziku mám ráda, taky bych na ně někdy chtěla jít.Nevím jestli jsi slyšel, už je to čtyři roky stará záležitost, ale úplně se mi to vybavilo. https://www.youtube.com/watch?v=1wXjcuCikUA :)

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Praha (2) - Divoká Šárka

V tomto měsíci jsem přidal dva texty související s Paříží, první se týkal kultovního místa umělecké avantgardy a nočního života Montmartru ...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)