Letos jsme využili prvomájového svátku a od 1.5. do 5.5. (od čtvrtka do pondělí) jsme byli v Izraeli. Jenže od pátečního do sobotního západu slunce židé drží šabat (sabat/šábes, v angličtině sabbath), kdy až na arabské části celá země zmrtví, nejezdí vlaky a městská doprava, obchody jsou zavřeny a židé dokonce mají zakázánu celou řadu činností, např. nesmí manipulovat s elektřinou (dokonce ani vypínačem přepínat světla či pustit počítač) a ohněm (nemohou proto ani vařit). Nakonec i my známe rčení „máme šábes“, a tedy nebudeme nic dělat. Jak jsme pak na místě zjistili, židé si tento čas ještě rozšířili a již v pátek po třetí hodině ve venkovních restauracích sklízejí stolky a zavírají, stejně tak obchody, protože na šabat je nutné se duševně připravit :).
Doma jsme přemýšleli, jak tento hluchý čas překleneme, a při hledání na internetu jsme našli nabídku jedné arabské cestovky na sobotní celodenní výlet s odjezdem z Jeruzaléma, kde jsme byli ubytováni. A ten teď můžu přiblížit.
Prvním cílem cesty byla pevnost Masada (Masada fortress). Leží na jižním okraji Judské pouště na 600 m dlouhé a 300 m široké skalní plošině ve výšce přibližně 450 m nad hladinou Mrtvého moře. Mezi roky 37 až 4 př. n. l. ji nechal postavit král Herodes. Po zničení Jeruzaléma Římany v r. 70 se zde opevnila asi tisícovka židovských povstalců a Římanům trvalo 2 roky, než pevnost dobyli. Ti ale, aby unikli odvlečení do otroctví, se nechali zabít rukou svých bližních a poslední spáchal sebevraždu.
Římané pevnost využívali jen 40 let, v 5. století poustevníci zde založili křesťanský klášter, muslimové jej však v 7. století dobyli a mnichy vyhnali a od té doby Masada byla opuštěná a chátrala. Až v r. 1963 byla zrestaurována a od r. 2001 je na seznamu UNESCO. Dostat se nahoru je možné zdlouhavou cestou jako kdysi Římané (zabralo by to asi 2 hodiny), strmou Hadí stezkou, anebo projít vstupní halou a (za aktuálně 91 šekelů, 1 šekel = 6,495 Kč) využít lanovku.
Shora je dobře vidět Mrtvé moře.
A v jiném směru pak jen poušť a uprostřed dole i jedna ze stezek pro pěší.
Ve vyprahlé krajině se zdá být zásadní problém s vodou. Přesto však zde bylo vody dost, Herodes na vrcholovém a severozápadním svahu nechal vybudovat systém cisteren (8 v horní řadě a 4 v nižší poloze), do nichž stékala dešťová voda. Odtud se shromažďovala v systému přehrad a akvadukty rozváděla do obytných prostor. Kapacita celého systému byla 40 tisíc metrů krychlových. Voda sem navíc byla dopravována tažnými zvířaty i zespodu. Proto bylo možné, aby v pevnosti byly koupelny i plavecký bazén.
Model akvaduktů je na následujícím snímku.
Za krále Heroda součástí pevnosti byl královský palác a tři menší paláce pro královy hosty. Dnes však jsou zde jen torza zdí a sloupoví.
Další zastávkou výletu byla oáza Ejn Gedi (Ein Gedi/En Gedi oasis), která byla popsána už v Bibli jako místo, kam se David (přemožitel Goliáše) ukryl před zlobou krále Saula, žárlícího na oblibu Davida mezi obyvatelstvem a nepřejícího lásce Davida k Saulově dceři Míkol tak, že dal svým vojákům příkaz Davida zabít. Nakonec se Saul s Davidem usmířil, když poznal, že naopak David nevyužil možnost jej zabít, a Davida pak označil za svého nástupce.
Ejn Gedi je od r. 1972 národním parkem, jeho rozloha je 25 km čtverečních.
Podle předchozího snímku se zdá, že přírodní rezervace je až na řídkou vegetaci pouští, překvapivě zde však protékají dva potoky a nachází se několik vodopádů.
Přicházíme k druhému vodopádu.
I odtud se pokračuje vzhůru.
Davidův vodopád je nejvyšší.
A teď už se konečně okružní trasa stáčí dolů a na obzoru je přitom vidět hladina Mrtvého moře.
***
Mrtvé moře (Dead Sea) bylo závěrečným a nejvíce očekávaným cílem výletu. Leží ve vnitrozemí (jde tedy o jezero) na hranici s Jordánskem, 440 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře, v nejnižším místě na Zemi, a koncentraci soli má 10krát vyšší než v oceánech, což neumožňuje žádný život a odtud také plyne jeho název. Od severu k jihu má 50 km a v nejširším místě od západu na východ 15 km.
Návštěvníci se mohou pokrýt také bahnem, které je v prohlubních na břehu a na dně jezera.
Na první pohled mě zklamalo ohraničení vstupu do vody žlutým lanem velmi blízko od břehu, takže plavecké výkony na takovém „plivátku“ se nedaly čekat.
Avšak záhy jsem zjistil, že ve vodě se plavat vůbec nedá, pokud nechceme riskovat napití se soli. Když se položíme na záda, voda nám nadzvedává nohy a není možné se postavit. Zkusil jsem „pádlovat“ na zádech k lanu, že tam se postavím a pak dojdu na břeh, ale voda zde již byla příliš hluboká a nešlo to. Musel jsem proto „dopádlovat“ na zádech až ke břehu.
Vegetaci v okolí se daří velmi dobře.
A zřejmě i podnikateli s velbloudem, který zaujal strategickou pozici na parkovišti, kde se vždy někdo nechal nalákat na projížďku. Velbloud prošel okruh kolem aut a určitě déle než minutu to netrvalo.
Moc hezké fotografie. Přeji prima dny.
OdpovědětVymazatVšechny jsou mobilem, beru je jen jako dokumentární doplněk textu.
VymazatMasadu prý Římané dobyli tak, že tam kde se hora snižovala po dva roky stavěli sypanou rampu, po které pak vojska mohla v noci přejít a dobít za pár hodin celou pevnost.
OdpovědětVymazatO Masadě a jejím dobytí píše židovský spisovatel Josephus Flavius.
VymazatDíky za zajímavou informaci, musela to být pěkná dřina, když pěší túra trvá asi 2 hodiny.
VymazatO zachycení události tímto spisovatelem jsem také četl a vždy mě zarazí, o kolik staletí byly tyto národy před námi, když Cyril a Metoděj sem s písmem dorazili téměř o 1000 let později.
VymazatTeda, to jsou úžasné zážitky. Krása.
OdpovědětVymazatZaplavat si v Mrtvém moři - to bych někdy chtěla taky zkusit :-)
Mrtvé moře jsem chtěl v každém případě do cesty zařadit a zjišťoval jsem, jak by se tam dalo dostat autobusem, ale nakonec jsme dali přednost organizovanému výletu s dalšími lákadly. A bylo to dobře, protože, musím přiznat, Mrtvé moře mě dost zklamalo. Je to jen raritní zážitek, ale na koupání je naprosto nevhodné.
VymazatHodně zajímavé. Bratr mi kdysi poslal fotku, jak leží téměř na hladině jako na lehátku.
OdpovědětVymazatTam se opravdu nedá utopit :).
VymazatTen celodenní výlet víceméně pouští mi přijde nepochybně jako silný zážitek. Pro našince přímo exotický. Ale fyzicky hodně náročný. Gratuluji ti ke kondici. Ponořit se do vod Mrtvého moře musí být také zážitek. Překvapilo mne, že je to vlastně jezero. Ten muž na jeho hladině (3. fotografie od konce) je tvoje maličkost? :-)
OdpovědětVymazatKdybych to měl zhodnotit vcelku, nejlepší byla oáza s vodopády, ale fyzicky dost náročná. Neprozřetelně jsme s sebou vzali batohy s pitím a dalším oblečením, místo toho, abychom všechno nechali v autobuse. A také jsme nevěděli, kolik toho nakonec vystoupáme, choť postupem doby čím dál víc protestovala, že se vrátíme, ale já jsem se nedal oblomit a prošli jsme celou trasu. Mrtvé moře má mnohem lepší pověst, než je skutečný zážitek. Je zajímavé jen jako jeden z mnoha cílů, jet na výlet jenom tam zato nestojí.
VymazatVe vodě nejsem já, na blog své fotky nedávám.
O těchto místech jsem, Miloši, četla nebo viděla filmy a velice ti to přeji a trochu i malinko závidím, žes to viděl na vlastní oči. Izrael bych byla ráda navštívila, ale už mě to minulo. Tvé fotky jsou opravdu moc pěkné a stále se k tomu vracím - snad mi půjde už i komentovat! Jiřina z N.
OdpovědětVymazatJe to pro trochu risk se tam vydat, když čtu, jak to vypadá v Gaze, která je od Jeruzaléma asi tak vzdálená jako Mrtvé moře (jen na opačnou stranu), jsem rád, že až na menší komplikace se zpátečním letem se nám nic hrozného nestalo.
VymazatIan Dury..Moc pěkné záběry, kontrast sucha avody...Ale jestli se nemýlím, poslední dva obránci pevnosti se vzdali Římanům...Jedním z nich byl Josef Flavius, který byl Římany pak držen v čestném zajetí... (mohl vybratz i určitý počet lidí, snad sto, kteří byli zachráněni před otroctvím, zajatce z předchozích bojů apod.) a sepsal později historii Židů a pojednání o Židech, polemiky apod...Mezi svými pak ale už platil za zrádce
OdpovědětVymazatDíky za zajímavou informaci, že "kronikář" Josef Flavius byl jedním z povstalců, kteří našli úkryt na Masadě a přežil, jsem nevěděl.
VymazatNapsal a popsal tuhle kapitolu Židů pod římskou nadvládou císařů Tita a Tita Vespasiána , zničení jeruzalémského chrámu, život krále Heroda Agrippy který byl jeho přítelem v trilogii Židovská válka.
VymazatVendyW, také díky, vidím, že bych si o Josefu Flaviovi měl něco najít a přečíst, tady mám velké mezery.
VymazatMrtvé moře bych někdy rád zkusil.
OdpovědětVymazatTeď ještě bych rád se stihl vykoupat v Mrtvém moři, než vyschne jako Aralské jezero
OdpovědětVymazat