13. dubna 2023

Katastrofa jménem Fiala a spol.

Myslím, že i ti, kteří volili strany Fialovy vlády, musejí být rozčarováni jejím počínáním. Mě tato panoptikální sestava nemá čím překvapit, protože o její kompetenci jsem si nic lichotivého nemyslel, přesto si však dovolím několik podrobnějších soudů. A začít můžeme rovnou u premiéra, protože jak se říká: „ryba smrdí od hlavy.“  

Premiér Petr Fiala, vysokoškolský profesor politologie, který v zásadě ničemu nerozumí a jen „vysílá signály“ podle toho, co mu kdo nakuká. I ta jeho profesura je velmi pochybná, protože profesor kromě toho, že učí, musí mít také odpovídající publikační činnost, registrovanou ve vědeckých databázích Web of Science a Scopus. Fiala tam však nemá jediný záznam, je tedy absolutní vědeckou nulou. Profesorem se mohl stát jedině zákulisními dohodami, i v akademické sféře je totiž možné neschopným prominentům umést cestu (Fiala byl zásluhou domluvy nevýznamných fakult zvolen do vedení Masarykovy univerzity). Fialovým „vědeckým“ výstupem bylo řešení velkého projektu za (myslím) 7 milionů, kde zaměstnal i svého syna, který se zabýval "postavením žen v Barmě". Aniž bychom výsledný traktát četli, dovedeme si představit, že ženy se tam nemají zrovna skvěle, určitě jich mnohem méně než u nás má vyšší vzdělání či řidičské oprávnění. Tragédií ovšem je, že tato ostuda profesorského stavu a slovy děkana Miroslava Ševčíka z VŠE „hňup a probruselský lokaj“ zastává nejvýznamnější funkci ve státě.  

Vít Rakušan, ministr vnitra, původní profesí učitel němčiny na základní škole, předseda hnutí STAN, které se „proslavilo“ korupční chobotnicí Dozimetr a řadou dalších afér (Farský, Michalik, Polčák, Mlejnek). Nejhorší je ale Rakušanova cenzorská mánie. Zřídil cenzorský úřad, vyzývající k udávání, boji s „dezinformacemi“ (eufemismus pro cenzuru) a stíhání osob s „nepohodlnými“ názory. K tomu provládní hlásné trouby a prapodivné neziskovky měly dostat 150 milionů Kč na svou „záslužnou“ práci, kritické weby měly být naopak sankcionovány zamezením reklamy na jejich stránkách.    

Ivan Bartoš, ministr pro digitalizaci a místní rozvoj. Jako opoziční poslanec s Piráty neustále bojoval proti kumulaci funkcí, dnes mu však vůbec nevadí, že je současně ministrem a poslancem. O digitalizaci jen mluví, informatiku si představuje jako Hurvínek válku, za něj nevznikl jediný produkt, přitom za Babiše hned několik, např. E-recept, server k registraci očkování, Tečka, daňové přiznání na internetu, … Bartoš se zmohl jen na nařízení, aby každý podnikatel si zřídil datovou schránku, kvůli čemuž mnozí z nich ukončují svou živnost.    

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, původně soukromě hospodařící zemědělec a traktorista. Když byl ministrem zemědělství v Sobotkově vládě, měl k tomu předpoklady, v nové vládě se mu ale nepodařilo žádného lidovce přesvědčit, aby se ujal ožehavého resortu, musel se ho proto chopit sám. Zkoušel to se senátorkou Šárkou Jelínkovou, ta však odmítla, v Senátu byla místopředsedkyní a za vysoký plat nemusela prakticky nic dělat, navíc senátorský post je na jistých 6 roků místo jen teoretických 4 roků ve vládě. Představovala si, že v Senátu bude pokračovat, jenže ve volbách na Kroměřížsku se nedostala ani do 2. kola, zvolena byla Jana Zwyrtek-Hamplová a Jelínková přišla o lukrativní trafiku. A ejhle, dnes je u Jurečky politickou náměstkyní. Dříve každé ministerstvo mohlo mít vedle odborných náměstků jednoho politického, ale Fialova vláda to změnila tak, že je možné mít libovolný počet politických náměstků. Pět stran koalice má spoustu neuplatněných členů, kteří nebyli nikam zvoleni, a je třeba je nějak uspokojit. A tak počet těchto parazitů roste exponenciálně.    

Zbyněk Stanjura, ministr financí. Na postu se ocitl zřejmým omylem, schodky rozpočtu jsou jak v posledních letech za Aleny Schillerové, tehdy však kvůli covidu byla celá země v lockdownech, průmysl se propadl a díky křiku opozice se podnikatelům vše kompenzovalo. Dnes důsledkem příšerné inflace 15-18 % je mnohem větší výběr daní z příjmu, a přesto výsledky jsou tristní. Stanjura vypouští různé „balónky“ (změny v DPH, mimo jiné např. barbarský převod z nejnižší sazby do nejvyšší u léků, knih, lístků do divadla, kina a na koncerty, kupodivu však snížení daně z příjmů u provozovatelů loterií, k tomu zvýšení daní z vlastnictví nemovitostí, zvýšení DPH u vodného a stočného, …), které však stejně nic podstatného neřeší, navíc je po kritice zase dementuje, že jde jen o pracovní materiály a konečný návrh se teprve chystá. Když Stanjura byl ještě v opozici, sebevědomě prohlašoval, že 80 miliard okamžitě ušetří propuštěním zbytečných státních úředníků. Skutečnost je ale taková, že za poslední rok se jejich počet naopak zvýšil o 10 tisíc. Jeho „kompetenci“ vrchního finance nejlépe dokládá, že na dotaz jednoho novináře nebyl schopen správně odpovědět ani to, kolik nul obsahuje číslo 1 miliarda.   

Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí, vzděláním bakalář. Když tento intelektuální trpaslík vydává prohlášení, že Rusko a Čína je hrozbou, předpokládám, že v Číně si to sotva kdo všiml, pokud tam vůbec o existenci Lipavského vědí, případně to považují za tak bezvýznamnou záležitost, jako kdyby mravenec prskal na slona. Lipavský také vyjádřil zklamání, že se v EU nedohodlo odsouzení Maďarska za zákaz propagandy minorit LGBT ve školkách a na základní škole, kam patří i nesmysly o 50 pohlavích. Maďarský ministr zahraničí Lipavskému vzkázal, ať se stará o své děti, pokud nějaké má, a Maďaři si své záležitosti budou řešit sami.  

Jana Černochová, ministryně obrany. Kromě nebetyčné hlouposti je jejím nejvýraznějším rysem militantní fanatismus a patolízalství vůči USA. Neustále burcovala, abychom se více zapojili do mise v Afganistánu, když ale Američané odtud odešli, okamžitě sklapla, vyhlašovala záměr vybudovat americkou základu u ostravského letiště Mošnov, až se Američané sami podivili, protože o tom s nimi nikdo nejednal, když ukrajinská raketa dopadla na polské území a zabila tam dva Poláky, hned měla jasno, že ji „prokazatelně“ vypálili Rusové a už už byla nadržená vyhlásit Rusku válku. 

Vrcholných číslem Černochové byla její reakce na slova Davida Svobody, olympijského vítěze v moderním pětiboji na LOH v Londýně v r. 2012, který v souladu s názorem vedení Mezinárodního olympijského výboru podpořil účast sportovců Ruska a Běloruska na příští olympiádě v Paříži. Černochová si ho pozvala na kobereček a nařídila mu, že s ní musí jet do vojenského prostoru Libavá, aby si u ukrajinských vojáků, kteří se tam cvičí, poslechl informace o válce na Ukrajině. Pěkně se jí vysmál Jiří Peňás v podcastu serveru Echo24 komentářem: „Já si myslím, že tam je ještě jiný vysvětlení, že jo. Že prostě paní Černochová si chce zkrátka někam zajet s mladým sportovcem, že jo. Což mi připomíná, víte, jak byl potrestaný Josef Škvorecký za Zbabělce, jak ho řešili ve Svazu spisovatelů? Když vyšli Zbabělci, Marie Majerová se přihlásila, že ho vezme mezi dělníky na Kladno a Josef Škvorecký musel s Marií Majerovou jezdit na schůze na Kladno.V tomto článku na stránkách CNN Prima News je možné si tuto část podcastu přehrát i s pobavenou reakcí kolegů. Je tam i odpověď Černochové, která také dobře ilustruje její „úroveň“. Méně se bavili další, Marek Stoniš z Reflexu Černochovou označil za „nejodpudivějšího fanatika“ a výtvarník Milan Knížák v otevřeném dopise Fialu vyzval, aby Černochovou okamžitě odvolal, protože „každý občan naší republiky má právo na osobní názor, je to základní princip demokracie“ a takovým jednáním „se vracíme zpátky k totalitě“. 

Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, absolventka politologie na obskurní soukromé škole v Kolíně. Přitom Langšádlová s Fialou byli v Akademické radě této školy (je obdobou vědeckých rad státních univerzit), jejímž úkolem je starat se o kvalitu studijních programů. A „starali“ se tak, že škole byla odebrána akreditace a zkrachovala i ekonomicky. Jmenovat ministryní pro vědu osobu tak žalostné kvalifikace je naprostým výsměchem.   

Petr Hladík, ministr životního prostředí. Podobně jako Jelínková dostal nabídku být ministrem, tehdy se vymluvil, že má 4 děti a chce být s rodinou v Brně. V posledních komunálních volbách polepil celé Brno plakáty se svými portréty jako toho nejlepšího možného kandidáta na primátora, pro jistotu s lidovci nekandidoval v koalici Spolu, ale samostatně, protože ve Spolu by hlavní trumfy drželo ODS a primátorem by se stát nemohl. Ve volbách však lidovci získali kolem 15 % a sen se rozplynul, zůstal mu jen post řadového zastupitele, protože primátorka Markéta Vaňková po jeho zradě mu nic lepšího nenabídla. A najednou je mu post ministra dobrý, bez ohledu na 4 děti a rodinu v Brně. Jinak je to ekologický fanatik, který nejenže podporuje všechny výmysly Green Dealu, ale dokonce prohlašuje, že Česká republika se 2krát víc otepluje než ostatní státy Evropy, a proto je třeba v ekologických zvěrstvech ještě přidat.  

Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví. Člověk, který není schopen sestavit kloudnou větu a na nedostatek léků, mezi nimi i důležitých antibiotik, nemocným poradil, ať obvolají 100 lékáren a někde by je měli sehnat.   

Další ministry vynechám, o Jozefu Sikelovi už nemá cenu mluvit, jiní jsou bezbarvé myši, jediný člověk na svém místě je ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ten se však až podezřele často vyptává, jak probíhá vyšetřování korupční bytové kauzy v Brně, do níž podle kritiků společně s Hladíkem má být také zapleten. 

„Pozoruhodné osobnosti“ vládních stran se ale vyskytují i ve vlivných pozicích parlamentních komor.   

Markéta Pekarová-Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny. Opozice podle ní „má mlčet a šoupat nohama“, lidé, kteří nemají na drahé energie, mají sedět v zimě a „holt si vzít druhý svetr“. Europoslanec Jan Zahradil z ODS v reakci na tweet Miroslava Kalouska, označujícího Fialu za stejného populistu jako Babiš, napsal, že (jeho předsedkyně) „Pekarová je o tři levely hloupější než Babiš“. Oč je hloupější, o to je ale zapálenější. Tomio Okamura, kterého jinak vůbec nemusím, ji docela výstižně ohodnotil jako „svazačku z 50. let“. 

Marek Benda, celoživotní poslanec (tedy kromě dvou let, kdy se do Poslanecké sněmovny nedostal a žil z úspor, protože byl jinak nepoužitelný, po předčasném pádu vlády v nových volbách se mu to už podařilo), předseda poslaneckého klubu ODS, který ani za 8 let koncipientské „praxe“ u právníka Petra Tomana (někdejšího kolegy poslance za ODS) nebyl schopen složit advokátní zkoušky, 2krát se pokoušel vystudovat něco na pražských univerzitách a v obou případech zkrachoval, proto se přesunul na práva do Plzně, kde tehdejší děkan Milan Kindl rozdával tituly politikům a potomkům vlivných osob (např. dcerám mafiána Františka Mrázka) i za pouhé tři měsíce „studia“. Benda se tak zde stal magistrem za pologramotnou diplomovou práci, o níž tehdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška prohlásil: „Na pár řádcích textu udělal autor tolik chyb, že by si zasloužil poslat zpět do základní školy.“ Bendovi to ale nestačilo, tutéž práci předložil pak jako rigorózní, aby získal titul JUDr. Protože však u rigorózní práce se požaduje rozsah minimálně 100 stran, zvětšil písmo na 14 pt a řádkování na 2. A Kindl opět nezklamal, Bendovi titul JUDr. udělil. Okolnosti jeho získání se však rozkřikly, Benda proto titul raději nepoužívá. A teď se mluví o tom, že by se tento podvodník mohl stát ústavním soudcem, nový prezident Petr Pavel to dokonce považuje za dobrý nápad se zdůvodněním, že v ÚS by měli být i politici.             

Velmi rád čtu glosy Miroslava Macka, někdejšího vicepremiéra Klausovy vlády a místopředsedy ODS, a ten 11.4. k nehorázným radám Štěpána Křečka (ekonomického poradce premiéra Fialy) jezdit nakupovat potraviny do Polska, což by se podle něj mělo vyplatit i Pražákům, poznamenal: „Kdyby se opravdu snažil lidem pomoci, poradil by premiérovi Fialovi, aby co nejrychleji táhl i s celou vládou do pryč.“ Co tam patří místo „pryč“, si snadno domyslíme. 

Podle mě, pokud by traktorista Jurečka chtěl být alespoň trochu užitečný, měl by své vládní kolegy naložit na vlečku, vyklopit je na hromadě hnoje a pak za nimi skočit.  

30 komentářů:

  1. Miloši, to je krásně řízný článek! :-)

    Přiznám se, moc ty politiky obecně neznám a fakt se mi jim ani nechce věnovat příliš času, ovšem co někteří vypouští do éteru, to jsou někdy fakt "lahůdky".
    Vnímám to hlavně z té ekonomické stránky, a občas fakt jen žasnu - v tom negativním významu slova. Jen za posledních pár týdnů mě párkrát vyloženě nadzvedli ze židle, až jsem chvílemi i přemýšlela, že poruším zásadu na blog k sobě tahat politiku a trochu si tam taky zamudruji. Ale zatím jsem to rozdýchala, neb nechci je v tom "svém" prostoru. Jen fakt s obavou čekám, co ve výsledku vyplodí... :-/
    Přesně ten blábol ohledně sazeb DPH, to se fakt předvedli... Ty slibované úřednické úspory - jak zmiňuješ v článku, místo toho v reálu navýšení. Návrhy zavést zas první tři dny nemocenské neplacené... (Kdy jindy je člověku nejhůř, než první dny nemoci a klidový režim je v tuto dobu nejpřínosnější?) Osobně jsem i alergická na zmínky o superhrubé mzdě - tu jsem nedávala celou dobu od jejího zavedení (danit i odvody, které člověk ani nevidí, to je prasácké - i když z pohledu vlády krásně jistý nekomplikovaný příjem)... A kdo ví, co ještě dalšího vyplodí... Vlastně vše, co navrhují či zmiňují, slouží k prohlubování chudoby nízkopříjmových obyvatel a neustálému rozevírání příjmových nůžek...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Superhrubá mzda a "placení daní i z toho, co nevidíme" - pěkný postřeh, jinak krásný příklad dvojího zdanění. Jejím zrušením (dohodou ODS, ANO a SPD) vypadlo z příjmů 100 miliard a Stanjura teď Klausovými slovy "po miliardičkách" se prý snaží "významně snížit" schodek. Navíc teď někde padla zmínka, že si vláda chce půjčit v přepočtu asi 250 miliard Kč na krytí nákladů s energiemi, a to se ve schodku rozpočtu ani neobjeví. Takže ten deficit ve skutečnosti nebude fiktivně naplánovaných 295 miliard, ale hodně přes 500 miliard.
      A neplacení prvních tří dnů nemoci je zrovna takový podraz. Ušetřili by ještě víc, kdyby se nemocenská neplatila vůbec :).

      Politickými články také nechci zaplevelovat blog, ale někdy číše mé trpělivosti přeteče a pak se neudržím :).

      P. S. O víkendu dočtu oblíbené blogy, teď jsem neměl vůbec čas.

      Vymazat
    2. Hlavně, že píšeš! :-)

      Jj, ty perly oni fakt vrší jednu za druhou. Úplně chápu, že ta číše přetekla, kór když se v tom trochu víc orientuješ.

      Mě třeba před časem dost překvapilo (a to se netýká jen této vlády), že státní rozpočty se dělají jen indexací, což mi právě v obdobích takových schodků připadá víc než nepatřičné, byť uznávám, že poctivé přeplánování by bylo velmi pracné...
      A oni ten deficit svádí právě na to zrušení superhrubé mzdy, přitom by stačilo jen trošku pročistit různé výdaje (o tom, jak se dělají takovéto rozpočty, si fakt iluze nedělám),

      Jinak ty první tři dny neplacené nemocenské mi beze srandy připadají jako cílené řešení důchodové reformy - přechodit v počátcích zejména angíny aj. může vést k potížím např. se srdcem apod., takže když se pak bude v relativně nízkém věku umírat např. na infarkty či jinou opotřebovanost, tak to těm důchodovým výdajům odlehčí (podobně jsem to vnímala i před těmi x-lety, kdy to zavedli poprvé - teda s výjimkou poslanců, kteří měli první měsíc nemocenské v plné výši řádného platu, aneb pokrytectví prvního stupně v praxi).

      Energie - to je kapitola sama pro sebe. Nejsem v té problematice kovaná, ale třeba zisky ČEZu jsou vyloženě amorální. Nějak jsem v tomto směru nepochopila úlohu Energetického regulačního úřadu...

      Uf. Omlouvám se za ubrblaný komentář, ale mě to poslední dobou taky dost štve...

      Vymazat
    3. Tvorbu rozpočtu blíže neznám, ale zajímavé je každoroční "porcování medvěda" při schvalování rozpočtu v Poslanecké sněmovně, kdy poslanci se pozměňovacími návrhy snaží do výdajů dostat propašovat položky po obce, kde bydlí.

      Máš pravdu, že tím neplacením počátku nemoci to mnozí můžou řešit jejím přecházením a zdravotně na to doplatit. Cynicky řečeno i vlna úmrtí na covid (zvláště mezi staršími) přispěla k úsporám na důchodech. A kdyby všichni důchodci vymřeli, to by teprve byl ráj na Zemi :).

      Vláda se měla snažit snížit cenu u ČEZu jako výrobce elektřiny, má tam 70% podíl, ale toho se neodvážila, protože se bojí minoritních akcionářů, případně mezi nimi má své příznivce (nebo někteří jsou sami vlastníky akcií), proto přistoupila na vysoké ceny, zastropování a kompenzace, které jen prohlubují obrovské schodky. Přitom ve Francii má stát v jejich energetické firmě nižší podíl (něco málo přes 50 %) a tam vláda dokázala firmu přinutit k nižším cenám a menšímu zisku.

      Vymazat
    4. Nomi, ohledně toho návrhu na zrušení placených prvních tří dnů nemocenské - s těmi důchody mě napadlo to samé. I když si myslím, že mi jen hrabe a že současná lékařská péče na úrovni nám život zachrání. Bude to ale značně kontraproduktivní, protože mnohem víc, než stát ušetří na platbách nemocenských, vydá právě za péči o ty, kteří své nemoci v prvních třech dnech přechodili.

      Vymazat
  2. Stanjurův přístup k ekonomii mi připomíná hlášku bloomburského intelektuála z knihy "Jak být cizincem" (George Mikes):
    "Kdyby se lidem v Anglii odpustili daně, byli by tak bohatí, že by mohli platit daně dvojnásobné."

    OdpovědětVymazat
  3. Mne osobně nejvíc vytáčí Rakušanovo Ministerstvo pravdy.
    Evokuje mi to onu známou hlášku z vojny:
    "Nechcem bonzovať, chcem sa iba spýtať...!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pěkné bylo to heslo vrchního cenzora Klímy: "nahlašování není udávání" :).

      Vymazat
  4. Sam bych to tak cerne nevidel...Nakonec, i vlada jsou jen lide a celi dosti bezprecedentni situaci, se kterou si, to ano, casto nevedi rady..Je jiste, ze Cernochova na pozici MO nema co delat (zeny jako MO se u nas obecne prilis neosvedcily..) a Rakusan byl sice mozna dobry starosta Kolina, ale..Lipavsky ale, na to, z jake je strany, pomerne prekvapil v pozitivnim smyslu...Mimochodem ani takovy Klaus nesplnoval kriteria pro jmenovani profesorem., presto jim jmenovan byl.....

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To tedy nevím, podle mě je Lipavský primitiv, který nebýt Ukrajiny a "progresivních" frází, nemá o čem mluvit. Připadá mně jako bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který na sebe neustále upozorňuje burcováním proti ruským a běloruským sportovcům (v Rusku přitom několik roků hrál, a to dokonce po obsazení Krymu), k tomu občas přidá, že by chtěl kandidovat na prezidenta, jít do politiky apod. Zřejmě mnohokrát dostal pukem do hlavy, v každém podnikání (oblečení, energetické nápoje) zkrachoval, což se teď projevuje duševní chorobou na hranici kretenismu.

      Vymazat
  5. Pak tu chybi radna opozice...ANO je totalne bezideove, zalozene na Babisove "charismatu"a SPD ...skoda mluvit!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je pravda, proto k volbám s jednou výjimkou v r. 1998, kdy jsem volil Zemanovu ČSSD, nechodím. ČSSD však Špidla, Gross a Sobotka pohřbili a se Šmardou to také nevypadá nadějně. Škoda je, že mladý Klaus své angažmá v Trikolóře ukončil, ta se mně zdála nadějná. Uvidíme, co dokáže Rajchl s PRO. Celkem mu fandím.

      Vymazat
  6. Miloši, toto je tak zajímavý článek, že jsem ho musela přečíst i manželovi, který politické dění docela sleduje. Překvapila nás tam spousta věcí, o kterých jsme neměli ani tušení. Když tu byla předchozí Babišova vláda, tak pokud byli členové současné vlády v opozici, tak tvrdili, že mají všechno připravené a že přesně vědí, jak a co budou řešit... a teď? Plácají se v tom jak "nudle v bandě". Babišův fanoušek nejsem, ale on měl alespoň nějakou představu o hospodaření. Tato vláda nemá nic. Zvýšit DPH na vodné a stočné a na léky na 21%, to je naprostá hrůza! Už tak tu máme vodné a stočné jedno z nejdražších (128,11Kč za kubík). To abychom se nekoupali, nemyli nádobí, nevařili? Co si vlastně myslí o občanech této země? To že řeknou, ať si lidi jezdí nakupovat do Polska..to je hrůza. Proč mají nechávat peníze v Polsku, Německu nebo Rakousku, když by tady z tržeb měl stát příjmy z DPH! Takto o tyto a ne zrovna malé příjmy přichází. Příjmy, o které teď přišli zrušením EET, prý jen asi 2 miliardy...ale to je přece také příjem a každá koruna se počítá! Na co vytvořili další tři ministerstva o kterých nikdo nic neví, a ani neznáme jejich ministry? Hlavně že zruší pobočky pošty. To aby senioři, kteří nechtějí mít účty v bankách, nakonec museli jezdit pro důchody do větších měst nebo na větší pošty a tak se vlastně vystaví ještě většímu nebezpečí že budou okradeni, protože Rakušan prostě prohlásil:" Když chodí důchodci z pošty s celým důchodem, tak se vystavují nebezpečí, že budou okradeni!"... a takto se tomu vystavovat nebudou? Je mnoho seniorů, kteří už ze zdravotních důvodů autem nejezdí a auto ani nemají, protože nejsou pro jízdu autem způsobilí. Tak že ve veřejné dopravě to pro ně bude ještě víc nebezpečné, že je nějaký kapsář okrade. Naštěstí my účty v bance máme a využíváme i bezhotovostní placení, ale všichni senioři takoví nejsou a mají raději přehled, že mají tu hotovost u sebe a doma rozdělenou podle toho, co a jak budou platit. Také mě zarazily ty vysoké vyplácené odměny "za loňský rok" vládním činitelům a všem náměstkům a různým "podržtaškům" ve statisícových částkách. Přece dříve, když podnik hospodařil se ztrátou, tak nikdo žádné odměny nebral a teď je to jinak? Prý je to jen pár miliónů, ale milióny nasčítané dohromady pak dávají ty miliardy, které budeme muset později zaplatit včetně úroků. Když stát hospodaří s deficitem, nemůžou přece jeho představitelé brát statisícové odměny, protože není za co!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně jak píšeš. Dnes jsem poslouchal v Reflexu rozhovor Stoniše s Kalouskem a Kalousek tam říkal, že vláda není pro všechny, a je zřejmé že rozhodně ne pro "chudý lid".
      A k těm odměnám a vysokým platům, má je i management pošty, přestože 300 pošt budou rušit a pracovnice od přepážek si musí hledat jinou práci. Něco podobného bylo u Českých drah, každý rok byly ve ztrátě několika miliard, ale jejich ředitel Žaluda (křestní jméno si už nepamatuji) měl plat 500 tisíc měsíčně. A když ho odvolali, dostal díky pěkně zformulované pracovní smlouvě "zlatý padák".

      Vymazat
  7. A to je proč chodím jen k místním volbám. Článek je skvělÿ, a drsně pravdivý.

    OdpovědětVymazat
  8. Taky bych radši Kalouska, ale když on aktuálně jaksi není k dispozici :-). Vzpomínám si na scénu z filmu Amadeus, jak byl Mozart na premiéře Salieriho opery a když se ho sám autor zeptal po představení na jeho názor, řekl tuším něco jako: "Když to člověk slyší, řekne si jen - Salieri!!" Analogicky, když čtu tvůj článek, jen se usmívám a říkám si: Nu člověk si řekne jen - Miloš. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Myslel jsem si, že tobě jako provládně laděnému (skrytému "propagandistovi") text nepůjde pod nos a nebudeš ho ani komentovat. Ale přemohl ses :).

      Vymazat
  9. Mám přečteno jen 1/3 článku a jsem z politiky unaven. :-) Ale Fiala publikuje, nevím jestli je v nějakých databázích, ale v české televizi to bylo v nějakém pořadu řečeno, že publikační činnost provozuje.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Publikuje, jenže bezcenné spis(k)y, ona i samotná politologie je velmi pochybná "věda".

      Vymazat
    2. Mám přečtený další kousek... Neměli bychom po těch našich představitelích chtít, aby uměli víc než my. Realita že někdo něco podělá a pak se vykrucuje a hledá jiné viníky je celkem dost rozšířená i v běžném životě, nejen v politice. Stačí se podívat kolem sebe.

      Vymazat
    3. S vykrucováním je to pravda, Fiala se například pořád vymlouvá na Babiše místo toho, aby neschopné ministry vyměnil, a že jich tam je.

      Vymazat
    4. A nakonec je to jako v citátu, který uveřejnila paní Otavínka. Ten kdo se špatně učil třeba bude jednou i ústavním soudcem. To jsem zaslechl v mediích... Už abych taky konečně rupl, abych se mohl těšit na zářnou karieru.

      Vymazat
  10. V rámci zachování duševního zdraví politické dění nesleduji, zprávy nečtu, televizi nezapínám. Ty největší jobovky se ke mně stejně donesou kolegiálními spolupracovníky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To ti závidím, já se bohužel nemůžu oprostit od toho, abych na internetu nečetl všechny jen trochu významnější deníky. Skoro je mně to drogou :). Místo toho jsem mohl čas strávit mnohem užitečnějším způsobem.

      Vymazat
  11. Stanjura pracuje zřejmě stylem: "Slepé kuře našlo zrno". Teď asi hledá další, aby s ním zalepil další schodek v rozpočtu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nápady má na úsporu několika miliard a nedávno zjistil, že z "válečné" daně nebude 100 miliard, ale jen 40, možná také pouze 28. A s valorizacemi důchodů v rozpočtu vůbec nepočítal a i po jejím snížení to znamená kolem 20 miliard výdajů navíc. Tak neschopný člověk se jen tak nenajde.

      Vymazat

Aktuální článek

Gent - historické centrum Východních Flander

Gent (v angličtině Ghent) s přibližně 265 tisíci obyvatel je hlavním a největším městem vlámské provincie Východní Flandry v Belgii. Z Brus...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)