19. září 2016

New York (6) - Donald Trump a jeho mrakodrapy

Donald Trump (ročník 1946) asi nikomu není lhostejný, jedni ho obdivují jako ztělesnění amerického snu - díky píli a podnikatelskému talentu se stal miliardářem, odpůrce dráždí arogancí, na všechno má jednoduchý recept, před nikým nemá respekt, urazil kde koho - aféru Billa Clintona se stážistkou Lewinskou využil proti Hillary: "Když neumí uspokojit manžela, jak chce uspokojit Ameriku?", o televizní moderátorce, která mu kladla nepříjemné otázky, s narážkou, že měla své dny, prohlásil: "Bylo vidět, jak jí krev teče, víte odkud", vymezuje se proti cizincům - na půdu USA nevpustí ani jednoho muslima, na hranicích s Mexikem nechá postavit 15 m vysokou zeď a Mexičany přinutí ji zaplatit, černoši také nejsou jeho krevní skupinou a podle průzkumu z nich téměř 90 % mu ve volbách nedá hlas.

Protože i mnozí republikáni se od něj distancují, na jeho zvolení prezidentem by si před rokem asi málokdo vsadil, ale on, jak Žižka, nepřátel se neleká a na množství nehledí, jako buldozer kácí jednu překážku za druhou, protože (podle jeho slov) je nejlepší, nejsilnější, ženy ho milují a na co sáhne, v tom je hned dokonalý. Dokonce i v showbusinessu se uplatnil, jako moderátor a producent sledované televizní reality show The Apprentice byl r. 2007 poctěn hvězdou na Chodníku slávy v Hollywoodu.

Donald Trump po svém otci, který měl stavební firmu, získal vztah k stavitelství a obchodování s realitami a provozuje i hotely a kasina. Pouštěl se však také do riskantních projektů a 4-krát skončil v bankrotu. Pokaždé se z problémů vyhrabal a dnes podle časopisu Forbes patří mezi 500 nejbohatších lidí na světě s majetkem asi 4 miliardy dolarů. Trump tuto částku násobí svým koeficientem sebevědomí a uvádí, že jeho majetek má hodnotu víc než 10 miliard. Hlavními položkami jsou 3 mrakodrapy v New Yorku.

Mrakodrap The Trump Building (255 m vysoký) na Wall Street se původně jmenoval Bank of Manhattan Trust Building a v okamžiku dokončení v dubnu 1930 byl nejvyšší budovou na světě, Trump ho za zlomek ceny výhodně koupil v r. 1995.
Mrakodrap Trump Tower (202 m) si podle návrhu architekta Der Scutta v letech 1979-1983 už nechal postavit sám, a to na Fifth Avenue, jedné z nejdražších obchodních tříd na světě. Předtím ale na zakoupeném pozemku nechal zbořit budovu Bonwit Teller, kterou zdobily basreliéfy antických bohyň ve stylu art deco. Historiky umění byly oceněny na 200 tisíc dolarů a Trump je nejdříve slíbil věnovat Metropolitnímu muzeu. Protože však jejich sejmutí bylo technicky obtížné a způsobilo by zpoždění stavby, nechal je zničit. Kromě mnoha kritiků "vandalismu" rozčílil i architekta Scutta, který počítal s tím, že bohyně začlení do vstupní haly nové budovy.

Mrakodrap je nápadný stupňovitými terasami se stromy. Vedle kancelářského využití a sítě obchodů jsou v něm také byty a žije zde i Trumpova rodina, Trump budovu také uvádí jako místo svého trvalého bydliště (pokud se ovšem nepřestěhuje do Bílého domu ve Washingtonu).
Atrium budovy je využíváno jako veřejný prostor, přístupné je od 8 hod ráno do 10 večer, místo toho jsme ale šli do Rockefellerova centra, které se nachází nedaleko odtud.Přehled Trumpových výškových budov je v článku Trump Tower(s) a z New Yorku sem ještě patří mrakodrap Trump World Tower (262 m), dokončený r. 2001 a celý určený k bydlení. Na snímku z vyhlídky pod střechou Empire State Building v levé části koláže je to černý hranol, který mezi mrakodrapy s nápaditou architekturou (zvlášť vyniká Chrysler Building s jehlovitou špicí) vůbec nezapadá. S předchozím svou barvou připomene výrok Henryho Forda: "Každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu auta, když bude černá." V rozporu s dnešními protiarabskými výroky Trump byty ve 45. patře prodal zájemcům ze Saudské Arábie.
Je docela možné, že Donald Trump se prezidentem stane. Ronald Reagan, herec z béčkových westernů, porazil v prezidentském klání kultivovaného Geralda Forda, kulturista a hvězda akčních filmů Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie, a kdyby nebyl rodilým Rakušanem, třeba i on mohl být prezidentem USA. Američané na "siláky" dají.

27 komentářů:

 1. Sama jsem zvědavá jak tenhle souboj dopadne. Nevím, v něčem mu fandím, v něčem mne naprosto irituje, připomíná mi mého šéfa, stejný macho, ale když se mu člověk postavil na odpor, měl od něj pokoj nebo Zemana. Má chování burana, ale to je v Americe spíš výhoda. Je to populista a na to slyší většina lidí, má peníze a na to se taky slyší.

  OdpovědětVymazat
 2. No, tohle bude zajímavé. Jsem zvědavá, kdo nakonec volby vyhraje. Já být američankou, tak volim Trumpa proti Hillary. Asi jako jsem volila Zemana proti Khárlovi.

  OdpovědětVymazat
 3. Taky jsem bydlívala v mrakodrapu, ale ten můj se s těmi Trumpovými srovnávat opravdu nedá.
  Není silák jako silák, Trump tu svou sílu soustředí hlavně do své huby .
  Jsem zvědavá, jak souboj o prezidentské křeslo dopadne, nemám ráda ani jednoho kandidáta, ale i přesto, že je mi Trump z duše odporný, bylo by to pro mě asi to menší zlo.

  OdpovědětVymazat
 4. Hele, za ten PR článek od něj stejně nic nevyfasuješ, tak proč si dělat tu škodu? Kdyby to své bohatství po tátovi nechal ležet v bance, bylo by to pro něj ekonomicky zajímavější.

  OdpovědětVymazat
 5. Mne sa mrakodrapy nepáčia ... lebo drápu mraky a to im neodpúšťam!
  No a Trump ako prezident? Nemám názor , lebo sa v tom všetkom čo čítam, už strácam. Mala by som fandiť, už len kvôli rodovej príslušnosti, Hillary ...ale nefandím, lebo je to "prášť ako uhoď"

  OdpovědětVymazat
 6. Ha, to srovnání s naším Milošem asi není úplně od věci.        Inu, uvidíme, jestli jsou Státy též tak na populismus slyšící, jako náš zemský ráj, to napohled.     

  OdpovědětVymazat
 7. [1]: Popsalas to přesně, také mě zajímá, koho si zvolí, Clintonová má nevýhodu, že žena ještě prezidentkou v USA nikdy nebyla a navíc je touha po změně po 8-letě vládě Obamy a Demokratické strany, Trump však štve migranty, černochy, neuctivostí k ženám určitě také hodně ztrácí. Bude to ještě zajímavé.[2]: Možná ještě víc se mu podobá Babiš - ta hesla "Zamakáme", "Prostě to zařídíme", ... jsou jak opsaná od Trumpa.[3]: Khárl byl pro mě nejhorší kandidát, považuji ho za nesmírně hloupého, v USA mezi účastníky "finále" rozdíl ve schopnostech není zřejmý.[4]: Myslíš v nějakém Panelák Toweru? Já bydlím v 8-patrovém, ale jen ve 4. patře.
  Clintonová se už působením v politice zapletla, protistrana ji napadá, že je zkorumpovaná, Trump je zase nevyzpytatelný, takže výběr je dost tristní.

  OdpovědětVymazat
 8. [5]: Proč PR? :) Žádný americký volič si to nepřečte a český čtenář zase nebude volit v USA. Nakonec uvádím i mnoho příkladů, které Trumpovi vůbec nejdou ke cti. Já bych tam asi k volbám ani nešel, stejně jako nechodím u nás. Politikům vůbec nevěřím. Když v Brně vidím plakát jednoho lidoveckého politika s heslem "Dýchám pro kraj", hned si řeknu, že dýchá hlavně pro svou kapsu - je senátorem a současně byl (a možná ještě je) náměstkem hejtmana, sedí v x správních radách a k tomu všemu potřebuje, aby mu na to primitivní heslo zase skočilo dost lidí.[6]: Asi nejsou lidi , když se bude vybírat mezi těmito dvěma.[7]: Na populismus skáčou všude, je třeba každému slíbit to, co chce slyšet, hodně se usmívat, zvedat děti nad hlavu, dodat národní hrdosti, slíbit ochranu před cizáky, prosperitu a třeba to vyjde

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj, děkuju za komentář a pochvalu výběru :) Většinu vskutku znám, ale vlastním pouhou menšinu. Vlastně asi jen tři kusy ...? Asi Není to seznam mé sbírky, mám sice zhruba stejně  dlouhou - no možná i delší - sbírku cédéček, ale jsou mezi nimi zkrátka i takové kusy, které se mi do těch "nejhezčích" nevešly. Trump je mi už jen svým vzhledem odporný ... já sice jsem proti bezhlavému přibírání imigrantů a jsou cikáni, kvůli kterým bych se taky prohlásila za rasistku, ale všechno, co on dělá, je přehnané, a navíc mi připomíná Zemana. Máme jediný štěstí, že Zemana nezná celý svět, a tak se nám nevysmívalo tolik lidí, jako se bude smát Americe, jestli zvítězí tohle ...
  A přejmenovávání budov po zbytečně slavných lidech mi přijde celkově ... no zbytečné. A nebo ještě hůř, penězimrhající. U jedný budovy by mě to ještě tolik neštvalo, to takový problém není, ale co takové letiště Václava Havla ...?
  A když si někdo nechá postavit takovýhle mrakodrap ... já zkrátka myslím na tu hlášku ze Shreka: "Nemyslíš, že si tím něco kompenzuje?"

  OdpovědětVymazat
 10. Dokázal hodně, je chytrý a pokud se stane prezidentem, nebude to žádná katastrofa... ať vyhraje kdokoliv je to jedno oni osobně nic řídit nebudou, směr politiky budou udávat mocenské skupiny, které stojí za každým z nich, oni budou určovat, co se bude dít...

  OdpovědětVymazat
 11. Také jsem zvědavá, kdo bude Americe a potažmu i zbytku planety vládnout. Trump mě irituje svým hulvátstvím, stejně tak, jako Zeman.
  Na jaře jsme byli v Divadle ABC, kde hrají hru současného amerického autora Davida Mameta Listopad. Ve své podstatě politická fraška, tady o znovuzvolení prezidentem, v hlavní roli s Michalem Dlouhým. Excelentní herecký koncert, kdy Dlouhý téměř nesleze z jeviště, rudý, zpocený a díky roli hulvát, který nejde pro sprosté slovo daleko, který uráží a ponižuje kdekoho, včetně své asistentky, píšící mu projevy, která je k jeho nelibosti lesba.
  Fraška, kdy se divák občas směje tak, až mu tečou slzy, která však nutí k zamyšlení, při kterém mnohým dojde, že je to vlastně smutné, co se na jevišti odehrává. Nicméně je to herecký koncert.
  Cestou domů jsme se s mužem shodli, že pokud vyhraje Trump, bude to něco podobného jako prezident Smith v této hře.

  OdpovědětVymazat
 12. Zrovna tenhle výběr mě opravdu nebere. Hilary je stejně postrkovaná svým mužem, Donalda popisuje jeho býv. žena Ivana ve své knize a osobně se mi nelíbí a i kdybych byla mladá a krásná a on přebohatý - nechtěla bych ho ani na pár let. Je to ješita, hrubián a nevěřím, že opravdu vše myslí tak, jak slibuje.
  Mimochodem, nesahá vědomostmi ani vtipem Zemanovi ani po paty.

  OdpovědětVymazat
 13. [12]: Alenko, pan Zeman možná občas mluví hulvátsky, ale jen jako odezvu na hulvátství, stylem na hrubý pytel hrubá záplata a názory má rozumné.Jeho oponenti nebyli také žádní svatoušci.

  OdpovědětVymazat
 14. Jsem upřímně rád, že nejsem americkým voličem a můžu tohle klání jen zpovzdálí sledovat. Jen si myslím, že to, jaké si státy volí prezidenty, je vždy odraz toho, jací občané sami jsou. Především proto je mi z toho našeho prezidenta často velmi smutno, byť nebezpečí z jeho konání pro svět naštěstí není zdaleka takové jako u toho amerického. Mne arogance různých prezidentských "chlapáků" nijak neoslňuje, bohužel občané milují pocit "jak to ten náš chlapík zase všem ukázal a jak je natřel". Nehodnotím politiky podle toho, jak se umějí mezi sebou pohádat, ale podle toho na čem jsou schopni se konstruktivně dohodnout. Ale jsem si vědom toho, že to není většinový pohled na věc.Srovnání s Žižkou docela sedí, to byl taky pěkný gauner .

  OdpovědětVymazat
 15. Mrakodrapy nemám ráda a Donalda? Leda tak toho českýho, tam si občas dávám zmrzku, má jí výbornou!

  OdpovědětVymazat
 16. Tak nějak nevím, komu dají Amíci přednost, mě by se líbilo od každýho kandidáta něco...ale mrakodrapy má Trump nádherný***

  OdpovědětVymazat
 17. Netvrdím, že by byla pro Ameriku Hillary terno, ale Trump je příšerný už od pohledu a když promluví tak je to samolibost a nekompetentnost v jednom. Jsem ráda, že nejsem volič v Americe a už teď se bojím prezidentských voleb u nás doma. Je zajímavé, jak ta přímá demokracie dovede rozdělovat národ. A na jak dlouho...

  OdpovědětVymazat
 18. Teď si nijak nezvpomínám, jestli jsem zrovna o tomhle člověku slyšela.
  Určitě to je něco vidět tak obří budovy, ale nepotřebovala bych je vyhledat. Ale Trump Tower vypadá vážně dobře, ale nikdy by mě takovouhle budovu nenapadlo navrhnout.

  OdpovědětVymazat
 19. Jedine Trump, co uz dokazala ta zenska?

  OdpovědětVymazat
 20. Kdykoli zahlédnu v televizi Donalda Trumpa, působí na mě jako dávidlo a okamžitě přecházím na jiný program :). A to je i důvod, proč mě ta jejich volební hysterie spolehlivě míjí :).
  Na výškové budovy je určitě zajímavý pohled, ale žít bych v jejich blízkosti nechtěla :).

  OdpovědětVymazat
 21. Miluji Ameriku,Donalda Trumpa obdivuji a doufám,že to vyhraje:)!     

  OdpovědětVymazat
 22. Je mi jedno, tak to dopadne, ale spíš přemýšlím, kdybych měla peníze, jestli bych si taky postavila takovou oooobr budovu.
  Asi mám, mám úplně jiné plány, kam by penízky šly no, tak si nechám dál zdát

  OdpovědětVymazat
 23. [9]: Ježiš, dneska jsem ten bilboard taky četla a říkala jsem si, že dýchá akorát pro svoji peněženku   

  OdpovědětVymazat
 24. Takové paneláky u nás tedy nemáme, aspoň tedy v Praze

  OdpovědětVymazat
 25. Vůbec do toho politikaření nevidím a ani mě to nemrzí, ale čistě na první pohled, když si vybavím Trumpa a Obamu je to jako bych chtěla srovnávat ropuchu a jaguára. Snad má Donald Trump pod tou přehazovačkou a velkou hubou i nějaké skryté přednosti a dobré vlastnosti, pro mne ale asi až příliš dobře skryté, protože si dokonce ani nedokážu představit, jaké by to mohly být.   

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Roy Lichtenstein (2) - komiksový pop art

Malíře a sochaře pop artu Roye Lichtensteina (1923-1997) jsem už v jednom článku trochu přiblížil, ale tehdy jen dvěma (byť slavnými) socha...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)