30. listopadu 2017

Teroristé - kati (v) turistických destinací(ch)

Během mé služby se nic zvláštního nestalo, jen vojín X. Y. si podřezal žíly.

Tak nějak vypadala hlášení dozorčího roty, když ráno přišel velitel posádky do práce. Ve stresujících podmínkách základní vojenské služby, odloučení, šikanování, zpráv od milé, že už se jí nechce čekat a našla si někoho jiného, …, výskyt mimořádných událostí příliš nepřekvapoval. O to horší je, když přes ujišťování mnohých politiků, že "žijeme v nejlepší době", tísnivý pocit z nejisté budoucnosti a obav o bezpečnost se prohlubuje.

Existují turisté, kteří s podivnou posedlostí obráží koncentrační tábory (teď jsme byli v Osvětimi a příště jedeme do Buchenwaldu), prohlíží si plynové a popravčí komory, mučicí nástroje, rozebírají počty mrtvých a kde to muselo být hroznější. Turistickým cílem se dokonce stala i jaderným výbuchem zničená elektrárna v Černobylu. Kdo chce ušetřit, může si alespoň v rámci otevřených dnů v krematoriu prohlédnout jejich zázemí včetně pecí. Utrpení a smrt fascinuje, nevyléčitelně nemocné celebrity přitahují stejně, jako když byly na vrcholu, ještě stihnout s nimi rozhovor, než bude pozdě. A mediálními "hvězdami" se stávají i masoví vrazi, čím víc lidí mají na svědomí, tím je o ně větší zájem.

Nic z předchozího odstavce jsem neviděl a ani o to nestojím. Při čtení článku Petra Štěpánka Vraždy jako multikulturní obohacení jsem si ale uvědomil, že většinou míst, která si fanatičtí atentátníci vybrali jako kulisu pro krvavé představení, jsem procházel, aniž bych tušil, že v davu návštěvníků a profesionálních průvodců se mohou skrývat lidé, kterým stačí zaplatit životem. Uvedu jen některá.

1. Madrid
Madrid má působivou budovu železničního nádraží Atocha. Vestibul zdobí bohatá vegetace jak v botanické zahradě, v jezírcích jsou ryby a želvy, kolem kavárny, posezení je pohodové.Jenže koupě jízdenky do Toleda vůbec nebyla jednoduchá. Přestože tam vlak jede každou hodinu a doba jízdy do 70 km vzdáleného mĕsta je jen půl hodiny, jízdenka je evidovaná jako palubní letenka na konkrétní spoj a místo a kontroly před vstupem na peron a do vlaku jsou rovněž důkladné jak na letišti.Není divu, 11. března 2004 při bombových útocích na madridské vlaky zahynulo 191 lidí.

2. Nice
Nice je "hlavním městem" na Azurovém pobřeží. Podél 8 km dlouhé Andělské zátoky (Baie des Anges) s kamenitou pláží vede souběžně se silnicí široká pěší zóna Promenade des Anglais (Anglická promenáda) se stánky, pouličním prodejem a živou hudbou.Dominantou na druhé straně ulice je 5* hotel Negresco. Název a socha černošského trumpetisty před hotelem evokuje představu, že zde hrával Louis Armstrong, a ten také má v parku v jiné části města bustu, ve skutečnosti je podle Henriho Negresca, majitele ze začátku 20. století.
14. července 2016 ve večerních hodinách do davu lidí, na promenádě oslavujících výročí dobytí Bastilly, vjel atentátník s kamionem, výsledkem bylo 87 mrtvých.

3. Berlín
Vánoční trhy jsou dobrým důvodem opustit teplo domova a vydat se do ulic. 19. prosince 2016 se tento nápad u Pamětního kostela císaře Viléma (Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche) v berlínské čtvrti Charlottenburg stal osudným pro 12 osob (mezi nimi i jednu Češku). Usmrtil je terorista v kamionu s návěsem.
4. Petrohrad
Petrohradské metro patří k nejvýstavnějším. Upoutají mramorové stěny, mozaiky, fresky, obrazy.
Jeden cestující však 3. dubna 2017 víc myslel na to, kam umístit tašku s bombou. Její výbuch v jedoucím vlaku připravil o život 14 osob.

5. Londýn
Obyvatelstvo Londýna podle posledního sčítání z 37 % tvoří cizinci narození mimo Británii. Možná i proto zde teroristické činy nejsou ojedinělé. V r. 2005 bombové útoky v metru a autobusu zabily 52 lidí.Letos 22. března útočník najel autem do lidí na Westminsterském mostě, 4 zabil a ještě než byl zastřelen členem ochranky, stačil nožem smrtelně zranit neozbrojeného policistu u Westminsterského paláce.Za nedlouho poté, 3. června 2017, tři útočníci zopakovali scénář předchozího činu - dodávkou najeli do chodců na London Bridge a pak v tržnici pobodali další, o život přišlo 11 lidí.
6. Paříž
Paříž vždy byla Mekkou umělců, dnes se zdá být vyhledávaným místem teroristů. V živé paměti je útok na redaktory satirického časopisu Charlie Hebdo 7. ledna 2015 s 12 oběťmi, na který teroristé navázali v noci z 13. na 14. listopadu 2015 sérií koordinovaných útoků na šesti různých místech s celkovým počtem 130 obětí. Nejtragičtější se odehrál při koncertu rockové skupiny v klubu Bataclan, kde teroristé zastřelili a granáty zabili 89 návštěvníků.
Cílem útoků byli i návštěvníci u katedrály Notre-Dame. Auto s naloženými plynovými láhvemi naštěstí neexplodovalo a při útoku kladivem 6. června 2017 byl zraněn "jen" jeden policista.
7. Barcelona
Ulice se stromořadím na následujícím snímku z vyhlídkové lanovky nad přístavem v Barceloně je téměř 2 km dlouhá promenáda Las Ramblas.
Na vstupu stojí sloup s Kryštofem Kolumbem a na druhém konci ulice vyúsťuje na Katalánské náměstí (Plaça de Catalunya).
Las Ramblas je pulsující tepnou města a snad nikde jinde neuvidíme tolik živých soch jako tady.16. srpna 2017 dva útočníci v dodávce vjeli do davu lidí a 15 jich zabili.

8. New York
V New Yorku jsme byli na přelomu června a července r. 2011. Při hledání ubytování vždy dávám přednost poloze v centru před vyšší kategorií, ale tehdy byl k mání za cenu srovnatelnou s cenami na studentských kolejích na periferii 4* World Center Hotel u Ground Zero, místa, kam se s 2993 oběťmi zřítila dvojice hořících mrakodrapů World Trade Center, narušená nárazem unesených letadel. Blížilo se totiž 10-leté výročí od útoků na WTC, zájem turistů opadal, a hotel proto přišel se slevovou akcí. Z okna jsme se mohli dívat na staveniště památníku tragédie, dnes tam stojí vodní nádrž obklopená stromy.Právě před měsícem nedaleko odtud útočník v dodávce najel na stezku pro cyklisty a chodce a zabil 8 lidí.

Roman Dragoun ve své písni Dvacáté století na text Milana Prince zpívá:
Člověk se nemění, jen doba je už jiná, z prstů je počítač a syn má zase syna.
K neznámým vrcholům si každý svou pouť chystá, někdo jak apoštol, někdo jak terorista.
Dvacáté století za pár chvil odletí, můžeme ještě víc, třeba svět bez hranic, můžeme ještě víc, kdo ví.

Skladba je z alba Slunci blíž z r. 2000, dvacáté století mezitím odletělo, teroristů přibylo. A jsou systematičtí, jak zpíval Joe Cocker, first we take Manhattan, then we take Berlin (a k tomu mnoho dalších měst).
Ti, kteří si tak oblíbili zabíjení dopravními prostředky, by mohli pozůstalým příbuzným Olgy Hepnarové posílat tantiémy za autorská práva.

Teroristické činy přestávají udivovat a dokonce už pronikají do černého humoru - ve formě karikatur i "nekorektních" vtipů.
Jeden po 11. září 2001 vykládal Ivan Mládek:
Aby si cestující v letadle připadali jako doma, letušky jim nabízí ke koupi alkohol, kosmetiku a další dárkové zboží. Pasažér arabského původu zdvořile odmítne: "Teď nemůžu pít, za chvíli řídím."

26 komentářů:

 1. Skvělý článek, Miloši.
  Všechny teroristické útoky v metropolích jsem průběžně registrovala, ale tys je přehledně shrnul. Místa s větší koncentrací lidí jsou prostě v současné době nebezpečná. Už to nejsou jen ulice velkoměst, ale také metra, letiště, obchodní centra, tržiště...
  Od září letošního roku jsou instalovány na pomezí Staroměstského náměstí a Pařížské ulice betonové zátarasy.
  V sobotu 2.12. v 16:30 bude na "Staromáku" rozsvícen vánoční strom...

  OdpovědětVymazat
 2. Vymknuta z kloubů, doba šílí.
  To říkával už Vilík Potřeskopím.

  OdpovědětVymazat
 3. Ono se asi nejvíc útočí tam kde je nejvíc lidí, tedy často na "idylických " Místech...

  OdpovědětVymazat
 4. To jich už bylo opravdu tolik? Skoro mě napadá, kdy přijde na řadu Praha. Brrr... je mi z toho smutno. A myslím, že i humor by měl mít své meze. Moc zajímavý článek.

  OdpovědětVymazat
 5. Divná doba. Zjistila jsem, se ze mě stal neuvěřitelný cynik a každý další útok komentuji "A ono to ještě někoho překvapuje?"

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavé ale taky kruté shrnutí toho co mi lidé jsme zač.

  OdpovědětVymazat
 7. Vždycky, když něco takového hlásí, tak si říkám, že lidi dočista zmagořili, to se jinak nedá popsat.
  Dostalo mě to metro

  OdpovědětVymazat
 8. Jak může člověk vzít někomu jinému život...

  OdpovědětVymazat
 9. [5]: Já říkám, co se divíš...

  OdpovědětVymazat
 10. Hezké shrnutí, kdyby z něho nemrazilo...

  OdpovědětVymazat
 11. Velmi dobrý a na jasných faktech založený článek, na kterém se mi líbí právě tvůj osobní vhled a zkušenost s danými místy. Za sebe můžu doplnit snad jen tokijské metro a koordinovaný útok příznivců sekty Óm šinrikjó sarinem z roku 1995. Je vidět, že i jinak velmi bezpečné město v kulturně celkem homogenní zemi může udělat děsivou zkušenost s magory, byť trochu jiného ražení, než jsou ti, o kterých píšeš ty. Bohužel, celkem bylo tehdy jedovatou látkou zasaženo kolem 5000 lidí a 13 jich zemřelo.

  OdpovědětVymazat
 12. Nevím, co říci. Lidé se snad zbláznili. Sledovala jsem všechny tyto události v průběhu let, ale tento "přehled" mi dělá husí kůži. Je mi líto marně utracených životů lidí, ale nejhorší je to, že těm pachatelům  bych  přála tu nejdrastičtější smrt.

  OdpovědětVymazat
 13. A to je svoboda cestování. Tak, jak mne lákala třeba Paříž, Jih Francie a další místa, dnes by mne nikam nikdo nedostal. Nejen kvůli omezenému pohybu těla, ale jakýsi strach-přestože vím, že mohu zakopnout na přechodu a pod...

  OdpovědětVymazat
 14. Nikdy jsem moc necestovala, a když začínám, roste u mne z cestování strach.

  OdpovědětVymazat
 15. Při čtení tvého článku má člověk pocit, že lidé se poslední dobou zbláznili, jenže faktem je, že lidé byli šílení vždycky. Včera jsem viděl film "Volyň", filmový skvost na který se ale kouká velmi těžce, lidstvo se v tom snímku chová naprosto neuvěřitelně v negativní slova smyslu, doporučuji shlédnutí s tím, je to biásek opravdu jen pro otrlé.

  OdpovědětVymazat
 16. Smekám Miloši, napsal jsi skvělej článek! Serou mě dementní kozomrdi, kteří ve jménu islámu plánovaně zabíjejí nevinné lidi. Představ si (Joině jsem to taktéž vyprávěl), že jsem pohyboval v Paříži, Londýně, Berlíně a Barceloně, kde se udály teroristické ...

  OdpovědětVymazat
 17. [1]: věř mi, že betonové zátarasy jsou s prominutím na hovno, neboť zapomínáš na špinavce resp. čmoudy s batohy!☹️

  OdpovědětVymazat
 18. Ještě jsem zapomněl napsat, že lidé jsou bohužel zvrhlí - je to hnus velebnosti!☹️Když vezmeš v potaz historii, ať např. středověk tak zjistíš, že na popravy se chodilo jako do ...😉

  OdpovědětVymazat
 19. I my brzy budeme naštvaní s vývojem cestovního ruchu a jeho nekoordinovaným vývojem. Na Karlově mostě už dnes nelze za hezkého počasí projít. Bude tu ještě více výrostků, jako nedávno Dánové, kteří zdemolovali hotel. Budou tu ještě dražší nájmy. Jenomže i tady platí, že něco je za něco.

  OdpovědětVymazat
 20. [1]: Jen aby ten strom zase na někoho nespadl.
  "Líbí se" mně, jak Zemanovi odpůrci a konkurenti ho kritizují za bezpečnostní opatření na Hradě, ale kdyby nebyla a někomu se něco stalo, hned by titíž lidí plamenně burcovali, že jeho nezodpovědností zabíjejí "naše děti" a měl by hned odstoupit.[2]: A Frau Merkel tomu dost napomohla.[3]: Pro větší dojem ve filmových scénách je třeba mít hodně statistů.[4]: Pro je asi štěstím jazyková bariéra nižší životní úroveň, nejsme proto pro taková individua tak zajímaví.[5]: Taky mám pocit, že už to vnímáme jako události někde v Afganistánu, Palestině a jiných vzdálených místech, která nás příliš "nepálí".

  OdpovědětVymazat
 21. [6]: Bezvěrce a jinak smýšlející je třeba zadupat do země. Islámští teroristé jsou něco jako novodobí křižáci.[7]: Vidina odměny v podobě rajského života v nebi je zřejmě silnou motivací.[8]: Třeba rezignovali na možnost nás  "převychovat".[9]: Zřejmě se dá zvyknout na všechno.[10]: Nejobšírnější shrnutí je ve zmiňovaném článku Petra Štěpánka, ale už několik dalších "položek" přibylo - poslední na Sinajském poloostrově.

  OdpovědětVymazat
 22. [11]: Vždy mě rozčilovaly důkladné kontroly na letišti, připadal jsem si jimi ponižovaný, ale teď už jsem klidnější, že můžu doufat v bezpečnou cestu.
  Na letišti v Petrohradu jsme viděli, jak jednomu člověku, který vypadal jako z Uzbekistánu či podobné asijské republiky, vytáhli ze zavazadla velkou pistoli a půlmetrovou železnou tyč. Obojí přitom jen odložili vedle a co kdyby ten člověk po tom skočil a začal střílet?[12]: Myslím si také, že jen odsoudit takové pachatele do vězení, ničemu nepomůže, jen se tam zatvrdí a po propuštění budou pokračovat.[13]: Zatím mě to od cest neodradilo, ale okouzlení z památek, architektury, přírody snižují obavy, aby se něco nestalo.[14]: Mám stejné pocity.

  OdpovědětVymazat
 23. [15]: Akime, díky za tip. Film jsem neviděl, jsem si přečetl charakteristiku na ČSFD.[16]: Mě děsně rozčilují "sluníčkáří" typu Gabal, Gál, Halík, Pithart, ..., ale i Kalousek, Schwarzenberg, Drahoš, kteří každého, kdo si dovolí pochybovat o politice multikulturalismu hned onálepkují jako xenofoba. Lidé však nejsou hloupí a takoví naštěstí u nás nikdy nic nevyhrají.[17]: Stačí někde "zapomenout" tašku s "ohňostrojem".[18]: Popravy byly něco jako vánoční trhy. Náměstí se zaplnilo a všichni se bavili. A když kat odsouzencům nejdřív vytrhl jazyk, uštípal prsty, to teprve byl zážitek.[19]: K růsti nájmů přispívají i podnikatelé, kteří si kupují byty s cílem je pronajímat. Turisté jsou nejvítanější, protože těm stačí mírná sleva proti cenám hotelů.

  OdpovědětVymazat
 24. Napsat, že je to skvělý článek, to je pro lidstvo smutné memento./ ale pro tvůrce skutečná pochvala /
  Všechno jsou to nádherná, skutečně nádherná místa, která si snad ani nezasloužíme.
  Ještě teď si přesně vzpomínám, kdy jsem v televizi viděla padat dvojčata a od té doby je to běžný kolorit zpravodajství. Dalším generacím není co závidět

  OdpovědětVymazat
 25. [23]: Faktem je, že ty pomatené “dementní” sluníčkáře nemusím, neboť je vyloženě nesnáším, takže bych s nimi udělal krátký proces!☹️

  OdpovědětVymazat
 26. Právě uplynulý pátek jsme se byli podívat na vánoční Prahu. Vzali jsme to od Hradu dolu ke Karlovu mostu na Staroměstské náměstí a já si v těch davech lidu v duchu říkala, že kdyby nám tady někdo chtěl ublížit, tak není nic snadnějšího. Ale v atmosféře strachu se nedá žít a já se moc zlobím na naše některé politiky, kteří ten strach podněcují a ještě na něm sklízí  politické body...

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Dušan Jurkovič - folklorní secese, vila v Brně, rozhledna v Rožnově (a některé další stavby)

Dušan Jurkovič (1868-1947) se narodil na Slovensku ve vesnici Stará Lúka, za vzděláním se však vydal za hranice, studoval gymnázium v maďar...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)