30. června 2022

Letně (8)

Léto o sobě dává vědět tropickými vedry a už dávno se nedivím pověstné arabské lenosti, protože žít v takovém podnebí trvale, bere síly k smysluplnější činnosti, než jen se schovat do stínu a doufat, že zahřmí, sprchne a krůpěje ochladí rozpálenou půdu a proberou nás z malátnosti.

A tomu odpovídá i tento nesouvislý příspěvek.

Osvěžit se dá různými způsoby (stánek ve tvaru velké láhve Becherovky je v Karlových Varech).

Z ekonomie je známý „zákon“ There Is No Free Lunch ve smyslu, že nikde nám nedají „oběd“ zadarmo, za vše je třeba zaplatit, a má svou podobu No Free Lunch Theorem i v optimalizaci, která říká, že žádný heuristický optimalizační algoritmus pro řešení exponenciálně složitých problémů (u nichž pro velké instance nelze optimální řešení získat v „dosažitelném“ čase a je třeba se spokojit jen s jeho aproximací) není obecně lepší než jiný, všechno má své náklady. Ale v Ostrově tomu tak kupodivu není a oběd zadarmo zde nabízejí.Jestli se to týká i turbopizzy, těžko říct, ale v porovnání se sousedním domem se podniku evidentně daří dobře.


Nápadité názvy v Ostrově mají i další restaurační zařízení.V Ostružné v Jeseníkách mají rekreační chatu Ostružina.A v Petříkově chalupu Baletka.V Přerově železářství U Šroubku.Lidová tvořivost pronikla také do SPZ automobilů a přidružených popisů. Pražák v Brně ukázal, že se nebojí.

Rčení, že nás oškubou jako ovce, je mně od dovolené v Ramzové jasnější.K mým občasným činnostem na letní chalupě patří sekání trávy, kterému se věnuji s nevelkým nadšením. Mít tam takovou tabulku jako u jedné ze zastávek MHD v Brně, mám po starostech.Následující tabulka u cesty mezi Ostružnou a Petříkovem hlásá, že jde o pásmo hygienické ochrany a vstup je sem zakázán, ale zdá se, že je i přirozeným způsobem znemožněn. Podle toho, jak nám dávají zabrat dvě (teď již 6leté) vnučky, následující varovné tabulce v Dolní Moravě dobře rozumím.  Řada informací a zákazů se týká zvířat. Vymahatelnost posledního si nedovedu představit. Proti špačkům, zobajícím úrodu ovoce, se zahradníci brání nejrůznějšími plašiči a maketami dravců, ale ti v následující koláži se mají dobře – cigaretovým u chaty Jiřího na vrchu Šerák vyhradili samostatný příbytek, a ptáci si v Lipové-lázních mohou zahrát i kostky.Návštěvy galerií jsou jednou z mých největších radostí a cesty do nejrůznějších měst dost často navrhuji podle toho, zda tam nějaká zajímavá je (živě si pamatuji údiv choti po oznámení, že jsem koupil levné letenky do Basileje, a její dotaz: „Co tam budeme dělat?“), ale na Muzeum uměleckých padělků ve Vídni nedaleko Hundertwasserhausu jsem narazil čirou náhodou a návštěvu si také odpustil.14 komentářů:

 1. V Praze se mi líbí cedulka "Žižkov není Šiškov" - viz zde https://www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/zpravy/zizkov-neni-siskov-ani-popelnicek-n1086962.htm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to i z dálky znám, že na Žižkově vyrůstali největší uličníci, žádné bambuly :).

   Vymazat
 2. Skvělý! Nejvíc mě asi pobavil "Pražák" a cedule o krmení koní :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pražáci na Moravě nejsou zrovna oblíbení. Třeba vinaři se jejich všeználkovství skrytě posmívají a vína dělí do tří kategorií: prvák, druhák a pro Pražáky. Ty největší patoky z 3. kategorie jim pak prodávají.

   Vymazat
  2. To opravdu nejsou, moje švagrová dělá revizorku ve vlaku a kdy vidí, jak jsou Pražáci nadraní z ochutnávky vín, musí se smát. Pražáci prý totiž obzvláště milují Pálavu, což je, podle ní, ten největší patok :D.

   Vymazat
 3. Dokud nestrácíme humor, tak je pořád dobře. Vtipné ukázky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že nám na podzim ještě špetka zůstane :).

   Vymazat
 4. Dobré a úsměvné ukázky. Léto budiž pochváleno :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento způsob léta se zatím zdá poněkud šťastným :).

   Vymazat
 5. Hospůdka U Doktora mě pobavila, jakou pak tam dávají infuzi?

  OdpovědětVymazat
 6. No může být že nektery padelek bude casem cennejsi než originál..Pekne fotky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba van Meegeren, který maloval obrazy ve stylu Vermeera a několik z nich bylo pak koupeno a vystaveno jako nově objevené Vermeerovy originály, je teď hvězdou výstav padělků.

   Vymazat
 7. Některé obrázky mě pobavily. 🙂

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Praha (2) - Divoká Šárka

V tomto měsíci jsem přidal dva texty související s Paříží, první se týkal kultovního místa umělecké avantgardy a nočního života Montmartru ...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)