13. března 2012

Je káva zdravější než lékaři předpokládali?

Léta nás lékaři varovali před kofeinem. Teď se vše obrátilo a nové studie ukazují, že káva v rozumné míře může snížit bolesti hlavy a chránit nás před cukrovkou, Alzheimerem, srdečními nemocemi a rakovinou. Kde je pravda?
Zuzana

Dle kardiologů ne všichni reagujeme na kávu stejně. Každý z nás má v játrech enzymy, které odbourávají a metabolizují kofein. Někteří z nás se narodili s enzymem, jenž funguje mimořádně efektivně, jiným zase funguje nedostatečně. Tohle nikdo v předešlých studiích přesně nezjišťoval, takže teď nacházíme statistické rozpory.
Peter Rogers, ředitel experimentální psychologie, řekl v podstatě známou věc, že někteří lidé jsou citlivější na efekt kofeinu, zatímco druzí mají vůči kofeinu dost velkou toleranci. Víme, že káva může zvýšit krevní tlak a mohou se vám po ní třást ruce. Ve skutečnosti to ale záleží na tom, jestli pijete kávu pravidelně. Můžete se stát na kávě závislými, tudíž se můžete cítit unaveni a trpět bolestmi hlavy. Pijákům kávy, kteří nepili kávu pár hodin, například přes noc, káva může ráno pomoci k pocitu větší energie a čilosti, zatímco člověk, jenž není na kávu zvyklý, se může cítit nervózní. Některé studie říkají, že káva stimuluje mozek a probouzí nás po ránu, Rogers a jeho tým ale přišli na to, že tato 'high' reakce je způsobena tím, že tělo potřebuje drogu. Káva může mít radikálně rozdílný efekt na pohlaví, jinak účinkuje na muže a jinak na ženy. Studie z Bristol University shledala, že ženám pomáhá kofein ve stresových situacích, kdežto u mužů má naopak ten efekt, že po několika šálcích kávy jaksi ztratí sebevědomí a dokončení jakéhokoliv úkolu jim trvá podstatně déle.


Kdy je káva dobrá

Jestliže si chcete pomoci od kocoviny, šálek kávy a aspirin jsou prý ty nejlepší léky. Tuhle studii provedli na Thomas Jefferson University ve Filadelfii. Výzkumníci tam potvrdili to, co je vlastně léty vyzkoušeno, že kofein v kávě a protizánětlivé ingredience v aspirinu reagují proti chemickým sloučeninám ethanolu, nebo čistému alkoholu, který - i v malých dávkách - může přivodit bolesti hlavy. Tim Grattan, který vyvinul technologii na nový paracetamolový a kofeinový produkt s názvem Panado Extra Advance, tím není překvapen: je tu spousta klinické evidence, která ukazuje, že kofein ve skutečnosti zrychlí účinky prášku proti bolestem. Kofein v novém produktu funguje o 37 procent účinněji než běžné paracetamolové tablety.

Pití velkého množství kávy může taky zlepšit sportovní výkony asi o 6 procent - ale jenom při aktivitách, kde svaly nepracují na plný limit, což znamená, že například může pomoci běžci na dlouhé vzdálenosti, ale ne sprinterovi. Rob James, z University of Coventry's Department of Biomolecular and Sport Science věří, že káva v krvi má vliv na receptory ve skeletálních svalech a dává tak člověku dočasnou větší sílu. A studie z Georgia University přišla na to, že bolí-li vás tělo po pořádném cvičení, káva umožňuje úlevu do té míry, že můžete bez problémů pokračovat.


Kdy je káva špatná?

Navzdory populárnímu názoru, pijete-li alkohol a zapíjíte to kávou kvůli vystřízlivění, káva vás nevystřízliví, ve skutečnosti může ještě víc narušit úsudek, jak zjistili vědci v Temple University ve Filadelfii. A kombinace kávy a alkoholu požitých ve stejném čase způsobí, že si ani neuvědomujete, že jste opilí, jak objevili v Behavioural Neuroscience. Takže není žádným překvapením objev, že tak zvané "energy drinks" - přinejmenším některé z nich - jsou vlastně zdraví škodlivé. Způsobují problémy srdečního rytmu, zejména u lidí, kteří pijí těchto energetických nápojů hodně. Nebo například před dvěma lety se ocitl 13-letý chlapec v nemocnici poté, co spolknul energetickou žvýkačku, která obsahovala 320 mg kofeinu, což jsou tři šálky kávy.

Větší množství kávy v těhotenství může být taky pěkně riskantní. V r. 2008 Food Standard Agency varovala těhotné ženy, aby nepily víc než dva šálky kávy denně, poté, co se objevila studie, že ty, které pijí větší množství kávy denně, mají o 26 procent větší problémy při porodu. Káva může způsobit i zmenšování ženského poprsí - švédská studie přišla na to, že příliš mnoho kávy ovlivňuje hormony, které pak dělají paseku s objemem hrudníku.


Rakovina a srdeční nemoci

Analýzy 59 studií, které byly právě publikovány na BioMed Centrál Cancer webových stránkách naznačují, že konzumace kávy může snižovat riziko některých rakovin, zejména rakoviny močového měchýře, prsu, hltanu, slinivky, prostaty a leukémie. Jedna studie dokonce objevila, že kofein může snížit riziko rakoviny o třetinu. Ale ženy, které pijí víc než čtyři šálky kávy za den mohou tím zvýšit riziko rakoviny prsu o třetinu, podle Harvard University, takže pozor prý hlavně na kofein ve velkých dávkách. Velké dávky mohou taky negativně ovlivňovat velikost nádorů, které v takových velikostech je velice těžké léčit. Pokud jde o srdeční nemoci, není ještě vědcům úplně jasno. Kardiolog Arthur Klatsky a jeho tým v Kaiser Permanente Division of Research v Kalifornii objevil, že regulární pijáci kávy mají mnohem menší a ne tak časté příhody nepravidelného srdečního rytmu. Čím víc kávy lidí prý pijí, tím méně trpí na kondici nepravidelného rytmu. Jedna španělská studie dokonce tvrdí, že ženy, které pijí tři šálky kávy denně, mohou zredukovat riziko smrti na srdeční nemoci o čtvrtinu a další studie dokonce zjistila, že u mužů, pijících víc než pět šálku kávy denně, bylo riziko smrti na srdeční nemoci sníženo o 44 procent.


Další faktory

Jak shledali američtí výzkumníci, ženy, které pijí čaj,mají větší riziko revmatického zánětu kloubů. Na druhé straně další studie ukazují, že pijáci čaje mají poloviční riziko demence a mozkové mrtvice. Totéž se však nemůže říct o pijácích kávy. Toto prý osvětluje důležitou věc - že mimo kofeinu i další prvky v kávě a čaji mohou mít svůj vlastní vliv na zdraví člověka. Australští vědci shledali, že pití kávy třech až čtyřech šálků kávy za den může snížit riziko cukrovky typu 2 o 25 procent, ale ti, kteří pijí kávu bez kofeinu, měli podobné výsledky. A studie téměř 50 000 mužů ukázala, že ti, kteří pili hodně kávy, měli o 69 procent menší riziko agresivní formy rakoviny prostaty.

Takže - měli bychom přestat pít kávu nebo pokračovat? Lékaři často pacienty před kávou varují, ale Rogers říká, že to varování není nutné. Proč by prý se měl člověk vzdávat něčeho, co má rád, když pro tvrzení lékařů, že káva škodí zdraví, není skutečná evidence? Rogers zkoumal skupinu lidí s nemocí zvanou tinnitus, kondicí, u níž doktoři obzvláště varují před pitím kávy. Rogersova skupina přišla na to, že u lidí s tinnitem, kteří přestali pít kávu, se tinnitus nijak nezlepšil. Z čaje a kávy by prý lidé měli mít daleko menší obavy než například z kouření, nadváhy, nebo špatné životosprávy.

3 komentáře:

  1. Tak to je příjemné zjištění...:) Kafe si dávám 2 x denně...

    OdpovědětVymazat
  2. 1 kafe za den  mi snad neuškodí.... :) ;) super blog!!

    OdpovědětVymazat
  3. Tak tento článek mě jakožto pravidelného pijáka kávy velmi potěšil! Káva prý také napomáhá spalování při hubnutí, no a ten skvělý pocit, když si ji člověk vychutná je kouzelný

    OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Riga (1) - secese na pobřeží Baltu

Riga, metropole Lotyšska, je ze všech hlavních měst pobaltských republik bývalého Sovětského svazu největší, má víc než 600 tisíc obyvatel (...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)