30. června 2018

Bryce Canyon - přírodní varhany

Národní park Bryce Canyon v Utahu rozlohou 145 km čtverečních na americké poměry patří k menším, ale zato k nejkrásnějším.Je typický množstvím skalních věžiček, které připomínají píšťaly varhan a budí dojem, jako kdyby se krajinou linula hudba.

Myslím, že Johann Sebastian Bach by zde našel mnoho inspirativních podnětů. Ve své tvorbě totiž využíval i grafické vzory multimodálních funkcí, k nimž potom hledal hudební vyjádření. Jedno z míst schopnost inspirovat si dalo do názvu.
A vztah hudby a grafického vyjádření znázorňuje i video k jeho známému dílu Toccata a fuga d moll.

Skalní bloky jsou však místy i masivnější, jako u nás v Českém ráji.

Jméno Bryce v názvu park získal podle mormonského osadníka Ebenezera Bryceho, který v něm r. 1875 společně s manželkou založil farmu. Jejich farmářská činnost však příliš úspěšná nebyla, vydrželi zde jen 5 let. Na pastvu kaňon není vhodný, dobytek se ve skalním labyrintu ztrácel a možná si na něm zpestřovali jídelníček i medvědi. Informační tabule dokonce mluví o místě jejich častého výskytu, zvláštní ale je, že v tištěných průvodcích parkem žádnou fotografii medvěda nenajdeme. Třeba jde jen o to strašením medvědy ukáznit 2 miliony návštěvníků, kteří sem ročně zavítají.

V parku se mají nacházet i kočkovité šelmy - rysi a pumy - ty se ale také neukázaly, kromě ptactva jsme viděli jen jeleny.Ve vegetaci převažují borovice.
Podél parku vede cesta, dlouhá téměř 30 km, z níž se naskýtají působivé výhledy na skalní amfiteátry. Kdo by chtěl zvládnout větší část trasy, může si objednat průvodce a projet ji na koni.
V barvě skal převažuje cihlově červená a oranžová, ale vyskytuje se i žlutá, hnědá, bílá a oxidy manganu způsobují zbarvení do modra a do fialova.
Vyhlídková místa mají atraktivní názvy, např. Sunrise (Východ Slunce) a Sunset (Západ Slunce), a zřejmě tedy světelné efekty na skalních věžích se odrážejících slunečních paprsků a stínů závisí také na denní době.

Tímto skalním oknem lze vstoupit do nitra parku. Na vyhrazených tábořištích je možné v parku i nocovat.
Park se rozkládá ve vyšších polohách, nejvyšší místo se vypíná do 2778 m n. m., cesta kolem parku je však ve výšce kolem 2500 m n. m,, a proto větší část parku je viditelná z nadhledu.S tím souvisí i chladnější klima. Od listopadu do března zde leží sníh a zdatní návštěvníci se mohou vypravit do skal na sněžnicích a také lyžovat na běžkách. Obojí se dá ve vstupním středisku půjčit.

My jsme tam byli v říjnu, kdy sníh ještě nepadal, ale dny už byly krátké a park se brzy začal nořit do tmy.

Při představě seznámení s místními predátory jsme raději zvolili ústup na parkoviště a odjeli do hotelu.
21 komentářů:

 1. Zvláštní záběry krajiny. Chvílemi mi to připomíná obrácené krápníkové jeskyně, ale mohutné oproti těm co jsem kdy viděla. Ty poslední záběry jsou kouzelné. Díky za výlet - virtuální.

  OdpovědětVymazat
 2. Jen takový přídavek: zajímalo by mne, jak by tam zněl nějaký opravdový koncert.

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasné záběry. To ses pokochal, že? Pěkné prázdninové dny a děkuji za možnost nahlédnout do jedinečné krajiny.

  OdpovědětVymazat
 4. super - nenachadzam slov. Kedy to vsetko stihne navstevovat?

  OdpovědětVymazat
 5. Tedy to je nádhera!
  Pohádka!
  Tedy pro mne určitě. Děkuji moc Miloši za ty skvostné pohledy a vaše cestovatelské postřehy. Je vůbec ještě místo na světě, kde jste s tvou paní nebyli?

  OdpovědětVymazat
 6. Na pohled úchvatné. Ale (nejen) pro lidi asi dost nehostinné.
  "Dobytek se ve skalním labyrintu ztrácel a možná si na něm zpestřovali jídelníček i medvědi." Smutné, ale mne to pobavilo. Prostě tvrdohlavý jedinec, který si nedal říct, a musel se na vlastní kůži přesvědčit. Ubohá rodina

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to byl ale nádherný zájezd! Krásné záběry by asi musely být při východu slunce, ty oranžové a růžové skály musí při zlaté hodince zářit jak kdyby byly z červeného zlata....

  OdpovědětVymazat
 8. To jsou krásná místa. Kamarádka nedávno část Ameriky procestovala a myslím, že byla i v tomhle parku. Koukala jsem, jak je to proti nám všechno takový obrovský..

  OdpovědětVymazat
 9. [1]: "Obrácené krápníkové jeskyně" - pěkné přirovnání, ale i v nich některé krápníky vyrůstají ze země směrem vzhůru, říká se jim stalagmity.[2]: Zajímavé by to bylo, jen se mně zdá, že členité prostory se používají spíš na pohlcení zvuku.[3]: Opravdu pokochal, tento park je proti jiným komorní :).[4]: Je to už nějaký pátek, byli jsme tam v r. 2009.

  OdpovědětVymazat
 10. [5]: Na rozdíl od tebe jsme nebyli v Riu de Janeiro (a milionu dalších míst).[6]: Tentokrát ne, představa pádu do rokle mou zvědavost zbrzdila, ale velblouda u pyramid v Gíze a slona v Thajsku jsem si ujít nenechal.[7]: Také si říkám, že jeho tvrdohlavost musela být mimořádná, protože vydržet tam 5 let je neuvěřitelné. Údajně šlo o skotského přistěhovalce a při skotské šetrnosti zřejmě nechtěl hned zabalit svůj podnikatelský záměr .[8]: No, právě, my jsme se tam bohužel dostali až v podvečer.[9]: My jsme se tam také pohybovali autem podle vlastního programu a viděli tak víc parků, Sequoia Park a Yosemite už jsem zmínil dříve a Grand Canyon a Zion ještě zbývá.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to je nádherné! Ty odstíny barviček.
  Toccata Bacha je taky nádherná, byla jednou z prvních skladeb, které jsem si v pubertě nahrála do mého kazeťáku. Díky za vzpomínku - už si ji právě pouštím, ale uloženou v PC
  Vyjížďka na koni musí být působivá, romantická.To se jen tak nevidí. Ale vyšplhat se až nahoru na vyhlídku vám dalo do té výšky zabrat, ne?! Asi jste vyrazili ráno a dolů došli až za tmy.

  OdpovědětVymazat
 12. [10]: To si pamatuji, že stalagmity rostou  zdola, stalaktity shora. Viděla jsem i spojené, krásně osvětlené . V jedné jeskyni jsme zkusili i zpívat a znělo to jako sbor. Myslím, že to bylo na Slovensku v Demänovských jeskyních. Je to už hodně dávno.

  OdpovědětVymazat
 13. Krásně z toho sálá vůně divočiny, pozemské přirozenosti, od které si homo panelákus (člověk panelákový), bohužel absolutně odvykl.   

  OdpovědětVymazat
 14. Předpokládal bych, že se různé kamenné varhany rozezní, kdykoli pořádně zafouká vítr . Krásný kus země, který jsem obdivoval už u mých známých cestovatelů kolem světa. A neuvěřitelně proměnlivé barvy.

  OdpovědětVymazat
 15. Moje první slova....."Ty vole" naprostá nádhera

  OdpovědětVymazat
 16. Vida Utazsky raj....hlavne na vzhlidka na tu spoustu vezicek a puk to skalni "okno" jsou impozantni...

  OdpovědětVymazat
 17. Neuvěřitelně a fantasticky krásná krajina. Jsem okouzlená. Místy to vypadá, jako by do skály byl vytesaný hrad. A závěrečné fotky západu slunce jsou třešničkou na velmi povedeném a krásném dortu.

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Riga (1) - secese na pobřeží Baltu

Riga, metropole Lotyšska, je ze všech hlavních měst pobaltských republik bývalého Sovětského svazu největší, má víc než 600 tisíc obyvatel (...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)