28. ledna 2021

Sintra - královské paláce a maurský hrad

Asi 20 km severozápadně od Lisabonu leží město Sintra, které pro příjemné klima v podhůří Sierra de Sintra, exotickou vegetaci a blízkost moře portugalská královská rodina již od 15. století využívala jako letní sídlo. Okouzlilo i básníka lorda Gordona Byrona a bylo mu inspirací k Childe Haroldově pouti

Pohádkově krásné paláce, maurský hrad, zahrady a (leso)parky v r. 1995 byly oceněny zápisem na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Město má dnes asi 380 tisíc obyvatel a z Lisabonu je snadno dostupné příměstským vlakem.  

Z paláců alespoň z vnějšku přiblížím jen nejvýraznější z nich – Palácio National da Pena. Bývá označován za „portugalský Neuschwanstein“, ale Neuschwanstein, asi 100 km od Mnichova, který si nechal postavit Ludvík II. Bavorský, co se týká barevnosti a množství použitých architektonických slohů, je jen chudým příbuzným. Původně zde byl v 16. století postaven klášter, v 18. století však po ničivém zemětřesení již nebyl obnoven a v letech 1840-1850 portugalský král Fernando II. místo něj nechal postavit romantický palác.      

Výjimečně sem zařadím profesionální fotografii z anglické Wikipedie, v náhledu je jasně patrný eklekticismus stavby – napodobování a směšování několika historických slohů – zde byzantské architektury (kupole), gotiky (válcové věže a cimbuří), renesance (členité fasády a sloupoví) a manuelského slohu (podle portugalského krále Manuela I. (1469-1521)), který zahrnuje prvky pozdní gotiky a dekorativnosti maurské architektury.   


Palác stojí na vyvýšeném místě a přístupová cesta vede hustým lesem.Na následujícím snímku je vstupní brána a na pravé straně pilíře s tunely do nitra paláce.
A zde jsou již pohledy z horní terasy.
Z vnějšího pohledu je vidět bohatě zdobená kamenná brána do vnitřní části paláce, s věžičkami a královskými znaky v horní části.Kamenné dekorace se prolínají s okrasnými keři. Balkón pro ceremoniální příležitosti podpírají kroucené sloupy.Nad gotickým portálem je umístěna socha Tritóna, syna boha moře Poseidona, který má podobu člověka s dolní částí těla tvořenou rybím ocasem. 
Baňatá cibulovitá věž připomíná pravoslavné chrámy a protáhlejší vpravo zakončení minaretů.A nechybí ani špičatá gotická věžička a klasická renesanční sloupoví na terasách.Dalším královským palácem je Palácio Nacional de Sintra. Nachází se na okraji města a viděli jsme ho jen z nadhledu a větší dálky. 
V Sintře je řada dalších zajímavých paláců, např. Quinta da Regaleira, Monserrate, Palácio de Seteais, ale ty jsme už nehledali, první z nich je alespoň částečně vidět mezi stromy v pravé části následujícího snímku. Některé z nich se objevily ve filmovém zpracování Gulliverových cest od Jonathana Swifta.

Nepřehlédnutelný byl ale maurský hrad z 9. století, Castelo dos Mouros, přesněji jeho zřícenina. Maurové (muslimové ze zemí severní Afriky, mino jiné z Mauretánie, podle níž dostali označení) ve středověku pronikli do Španělska a Portugalska a ovlivnili také jejich architekturu. Charakteristickým rysem maurského slohu jsou členité podkovovité oblouky (v palácích v barevných pruzích) a ornamenty (arabesky). Na kamenném hradě barvy obloukům pochopitelně chybí.Hrad ze všech stran obklopují skály a přístupové schodiště se jich místy dotýká. Každý hrad potřebuje ochranu, v nižších polohách jsou proto vybudovány strážní věže. 

Případné dobyvatele by mohla odradit i socha válečníka, vystupující z korun stromů.Na posledním snímku je vidět, že hrad a palác Pena jsou v těsném sousedství.31 komentářů:

 1. Portugalsko jsem ještě nenavštívila, což hodlám napravit hned, jak to pújde a přesvědčím mmanžela, že s ním navštívím i fotbalový stadion😊, dobře se mi četly Dějiny Portugalska a jen mě upevnily v tom, jaká zajímavá země z hlediska historie to je. A ty fotky, k tomu není co dodat... jedním slovem: nádhera😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem jej navštívil jen jednou - Lisabon a okolí - alespoň tam bylo opravdu pěkně, jen už asi tímto 3. článkem z těchto končin jsem nosnější témata vyčerpal.
   Nemusela by ale být špatná ani Madeira :).

   Jejich dějiny znám ale jen velmi málo, vzpomínám si hlavně na mořeplavce (a v Brazílii se následkem toho mluví portugalsky), vedle třeba francouzských a španělských králů ti portugalští mně nic neříkají.

   Vymazat
  2. Ještě doplním, že fotbalový stadion Benficy jsem neviděl, ale za to jsme si zevrubně prohlédli stadion Realu Madrid i s trofejemi, které klub získal.
   Díky za inspiraci, v některém z budoucích článků bych ho mohl zkusit přiblížit :).

   Vymazat
 2. Ježkovy voči... no to je slátanina stylů! Připomíná mi to Disneyland....nebo takový ty rádoby stylová sídla amerických celebrit! Naštěstí ty další už jsou velmi hezké...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Když se do Disneyho filmů mohl dostat německý Neuschwanstein, palác Pena by tam měl být tuplem :).

   Vymazat
 3. Tak vida, naše "podnikatelské baroko" má svou obdobu i v Portugalsku... Ale mně se palác, jakož i hrad líbí...

  OdpovědětVymazat
 4. Zaujalo mne, že Tritón má - zdá se - více, než jeden RYBÍ ocas! Hledala jsem na netu s usilovností hodnou lepší věci, až jsem objevila disertační práci jisté Mgr. Andrey Morkusová na téma "MYTOLOGICKÁ ZVÍŘATA TŘÍ SFÉR". Zde se uvádí, že Tritón pomohl mimo jiné Argonautům spustit loď Argó do Středozemního moře.
  "Tu z hlubin se objevil Triton,
  ...
  uchopiv na spodku trám, hnal vydutou Argu kupředu do moře prudce. A jeho hoření tělo
  od hlavy po zádech dále i v bedrech, až po břicho dole celým svým vzrůstem a krásou se rovnalo blaženým tělům. Zespodu slabin však jeho se rozbíhal dvojhrotý ocas podmořské obludy ve dví a rozrýval hladinu vodní vířivě ploutvemi svými."
  V "Palácio Nacional da Pena​" je tedy Tritón zobrazen věrně :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostudovat si disertační práci, to tedy klobouk dolů k tvému rigoróznímu přístupu.

   Takové obludy by se nepolekal asi jen český rek, kterého ani devítihlavý drak neodradil od hrdinského činu :).

   Vymazat
 5. Miloši, děkuji za další krásnou ukázku z Portugalska. 👍👍 A i když Palácio National da Pena, je postaven v několika naprosto nesourodých stylech, mně se jako celek líbí. Každý obdivovatel různých stavebních slohů si tu může najít ten svůj kousek.
  Líbí se mi i další stavby v Sintře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásně jsi to vystihla, každý si najde to svoje :).

   Vymazat
 6. Ten první palác mě úplně očaroval. I laik jako já pozná, že je to poskládané z rozličných stylů ale dohromady to funguje moc dobře, je to hravé, zajímavé, fotogenické, moc se mi to líbí. I ostatní stavby jsou působivé. Opravdu nádherné místo jsi nám dnes představil. Jen ten Tritón teda kouká hodně škaredě, možná za to může oliheň, co se mu usadila na hlavě. ;)
  Děkuji za krásný výlet. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Na Portugalsku mě vždy lákala Madeira a její černé pláže.

  Děkuji za krásnou virtuální prohlídku míst, kam se nejspíš nikdy nedostanu :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janinko, na Madeiře černé pláže nejsou. Pouze hodně kamenité, takže z dálky působí jako černý vyvřelý písek, ale jinak jsou světlé.

   Vymazat
  2. Na rozdíl od Blondýny Madeiru znám jen z webu, černé pláže si ale pamatuji z Tenerife a také z Kréty pod soutěskou Samária.

   Vymazat
  3. A já bych skoro přísahala, že jsem nedávno četla o plážích s černým pískem na Madeiře, který je sopečného původu :D.

   Vymazat
  4. Je pravda, že u hlavního města Funchalu byla malá malá sopečná pláž, ale ten písek byl spíše šedý než černý. Ten jsem zažila na La Palmě, byl jako černý uhlí.
   Nádherné místo na Madeiře bylo na lávových bazéncích, které vznikly přirozeně a bohužel tam pláže nebyly, pouze skaliska.
   Každopádně, pláže takové či makové, Madeira byl největší skvost, který jsem si dopřála.

   Vymazat
  5. Nedalo mi to a projela jsem asi 480 fotek, tmavou pláž tam mám pouze dvakrát, nu a právě u hlavního města.
   Dle internetu lákají na černé pláže, nu budu zájezd reklamovat :)

   Vymazat
  6. Ha, šupácí, klamavá reklama! :D

   Vymazat
  7. Na černé pláže si můžeme zajet do krajů, kde se těží uhlí a mají tam i nějaká jezírka, myslím, že na Mostecku by se něco našlo :).

   Vymazat
 8. Je to slátanina, ale vůbec mi to nevadí.
  Všechny ty orientální styly jsou přetláskané, kolikrát v Africe je tolik stavebních stylů.
  Přesto všechno k mně zavál svěží vítr, vůně moře a takové to dusivé horko.
  Čím méně člověk může vycestovat, tím vice si vzpomíná na cesty.
  Upoutaly mne ty krásné palmy u vchodu, vzpomněla jsem si, jak jsem pod jednou seděla v Kartágu, bylo šílené horko a já měla chuť na chleba se sádlem :))
  Já vždycky v cizině toužím po chlebu se sádlem, nerozumím tomu ?
  Děkuji za prima výlet, já jsem se chtěla minulý rok vydat do portugalského Porta, ale zájezd byl plný a pak ho zrušili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta směs slohů konkuruje tureckým tržištím :).

   Přesně jak říkáš, "čím méně člověk může vycestovat, tím vice si vzpomíná na cesty."
   A i když nové podněty chybí, využíváním fotografií z dřívějška můžeme blogy zaměřit skoro výhradně cestovatelsky :).

   Chleba se sádlem a s čerstvými škvarky :).

   Vymazat
 9. Nice article guys :)

  have a nice day

  OdpovědětVymazat
 10. Líbí se mi, jak je to vsazené do té vegetace.
  A je to takové architektonické multi-kulti.😄

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokrokáři by zde museli být na vrcholu blaha :).

   Vymazat
 11. Vypadá to tak trochu jako postavené z lega, a to ani nemluvím o tom, že červená část připomíná Mírov :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzbudil jsi mou zvědavost a "vygůglil" jsem pár obrázků Mírova a je to opravdu tak. A Kajínek si takového paláce nevážil :).

   Vymazat
 12. Palác mi opravdu připomíná splácaný myšmaš.Ale nemůžu říct, že by to vypadalo zle. Na první pohled opravdu nesourodě, ale v jednotlivých detailech krásné kousky. A tady jsem si znovu uvědomila, jak jsou barvy důležité - i když dvě dominanantí barvy, červená a žlutá, přesto působí přívětivě. Vybavila jsem si oproti tomuto paláci naše brněnské nádraží - od chvíle, kdy je natřeli na šedo, v kombinaci s modrými prvky, stavba vypadá opravdu velmi nevlídně a uboze. Ale zpět k tvému článku - i teď jsem si všimla, že i tady je část stavby v jakémsi modrošedém tónu. Ale díky převaze žluté a červené i ta šedá vypadá celkem nenápadně a důstojně doplňuje celek.
  Překrásné jsou i další stavby. Máš skvělé fotografické úlovky.

  OdpovědětVymazat
 13. Pohádková nádhera. Ráda jsem nakoukla do země, které mi zůstane odepřena. Kéž bychom se k cestování mohli zase vrátit.

  OdpovědětVymazat
 14. Prostě to je pěkná podívaná pro oči, pěkné povídaná a budu se asi opakovat když řeknu: škoda, že to nevidím naživo.

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Roy Lichtenstein (2) - komiksový pop art

Malíře a sochaře pop artu Roye Lichtensteina (1923-1997) jsem už v jednom článku trochu přiblížil, ale tehdy jen dvěma (byť slavnými) socha...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)