Tel Aviv s necelými 470 tisíci obyvatel je po Jeruzalému druhým největším městem Izraele a současně jeho hlavním městem. Izrael sice za své hlavní město považuje Jeruzalém, ale OSN jej neuznává, a proto také až na výjimky většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu. V r. 2018 v prvním prezidentském období Donalda Trumpa do Jeruzaléma přesunuly svou ambasádu USA a celkem tak učinily pouhé 4 státy. V Tel Avivu také sídlí izraelské ústřední orgány, budova Knesetu (jednokomorového izraelského parlamentu se 120 poslanci) se ale nachází v nové části Jeruzaléma nedaleko The Israel Museum, jehož skvělé sbírky jsou téměř výhradně tvořeny dary a z odkazů v závětích bohatých židovských patriotů z celého světa (např. rodiny Rotschildů).
Při pobytu v Izraeli začátkem května 2025 jsme se do Tel Avivu dostali jen na několik hodin v odletovém dnu, hlavní byl pobyt v Jeruzalému a výlet zmíněný v dřívějším článku, navíc kvůli šabatu by byly značné problémy s dopravou a mě zajímající Tel Aviv Museum of Art mělo otevřeno v nevhodné dny, kdy jsme měli jiné plány.
Můžu však přidat pohledy z okna letadla při příletu na Ben Gurionovo letiště, které je asi 15 km za městem. Z nich je pěkně vidět, že Tel Aviv je moderní město s hustotou mrakodrapů skoro jak na Manhattanu v New Yorku. Ty také mohou být cílem po izraelském útoku na Írán. A my můžeme být rádi, že jsme v Izraeli byli začátkem května a ne až teď, protože izraelský vzdušný prostor je uzavřen a letecké společnosti zrušily lety až do konce července.
Tel Aviv leží na pobřeží Středozemního moře a na prvních třech snímcích jsou vidět i městské pláže. Původní záměr se tam jít vykoupat jsme ale zavrhli, protože nedávno se zde jeden plavec stal obětí smrtelného útoku žraloka. Představa, kam až se žraloci z oceánů mohou dostat, je děsivá a možná se nakonec vyplní dávné hrůzostrašné zprávy o napadení českých učitelek na Jadranu.
A takto mrakodrapy vypadají z ulic. Podle množství jeřábů na prvních dvou snímcích je patrné, že výstavba výškových budov je prioritou, dokonce to bylo vidět i v Jeruzalémě v místech asi 1 km vzdálených od Starého Města.
V následující koláži je Amot Atrium Tower (dokončený r. 2015 s výškou 158 m) a vpravo SIA Diamond Jewelry, jedna z budov Israel World Diamond Center, centra výrobců a obchodníků s diamanty.
V další koláži vlevo dvojitý mrakodrap v horní části propojený mostem je Young TLV Tower 2 (alternativní název je Arlozorov Young Tower 2), dokončený r. 2020 s věžemi vysokými 170 m a 151,7 m. Samostatně stojící mrakodrapy vpravo tvoří Exchange Ramat Gan (Ramat Gan je název čtvrti), vyšší z nich (206 m) je obytná a nižší (198 m) je kancelářská.
Na následujícím snímku vpravo od Young TLV Tower 2 stojí kancelářská budova H-Tower Recital a nižší a široká budova uprostřed je We TLV Tower, která z tohoto pohledu nevynikne, zajímavá je ale tím, že má trojúhelníkový průřez.
Štíhlá válcová budova s „čepcem“ je Věž Mošeho Aviva (Moshe Aviv Tower) a s 244 m je v Izraeli nejvyšší. Byla postavena v letech 1998-2003 podle projektu studia Israel David Architects a jméno má po investorovi stavby, ten se však dokončení nedožil, protože r. 2001 zemřel.
Tel Aviv jako moderní město, založené v r. 1909 na předměstí přístavního města Jaffa, se přirozeně nemůže chlubit historickými památkami, zajímavostí je ale Ohnivá a vodní fontána (Fire and Water Fountain) na Dizengoffově náměstí (Dizengoff Square) z r. 1986. Je dílem Yaacova Agama a tvoří ji pět ocelových kruhů. Ty se zpravidla mezi 11. a 13. a mezi 19. a 21. hodinou otáčejí, sloupce vody se mění podle hudby a při rotaci uprostřed hořící plynový plamen vytváří iluzi spojení ohně a vody. Tento efekt jsme ale bohužel neviděli.
Tel Aviv však má i památku UNESCO z r. 2004, zasloužil si ji čtvrtí bílých domů ve stylu architektury Bauhaus z 30. let minulého století. Původ má ve stejnojmenné škole, kterou v německých městech Weimar a Dessau vedl architekt Walter Gropius s cílem propojit architekturu, umění, design a řemeslo v jeden celek. Kromě architektů v ní působili i malíři, z dříve zmíněných Vasilij Kandinskij a Paul Klee. Když nacisté školu uzavřeli, protože podle jejich mínění produkovala „zvrhlé umění“, židovští architekti odešli do Izraele a v Tel Avivu ve stylu Bauhaus postavili přibližně 4000 domů, což je nesrovnatelně více než v Německu. Čtvrti se také říká Bílé Město.
Na závěr alespoň několik ukázek Bauhausu z ulic, které vedou z Dizengoffova náměstí.
Krásné, moderní a velmi zajímavé město. Jen mě mrzí situace kolem celého Izraele, protože je to země s dlouhou, ale taky velmi pohnutou historií a místy kudy kráčela historie lidstva.
OdpovědětVymazatVíme, jak těžké je soužití s arabskými migranty v Evropě a mít je na krku doma i kolem všech hranic musí být stresující.
VymazatMiloši, jsem ti vděčná za tento krásný článek i za skvělé fotky, při posledních zprávách ohledně náletů se děsím, kam až to povede. Fandím Izraeli a nic jiného jim nezbývá, s takovými fanatiky okolo. Kdyby svůj ,,um,, a nasazení věnovali něčemu pořádnému, nemuseli by Izraeli závidět.
OdpovědětVymazatJiřina z N.
Já bych Izraeli také přál, aby se vztahy s islámskými státy urovnaly, ale je to téměř beznadějné, mají v programu Izrael zničit, ten se přirozeně brání a protože islamisté jsou skryti mezi civilisty, je pak plno civilních obětí, což generuje další násilí, atentáty, sabotáže a z tohoto kolotoče se nedá vyskočit.
VymazatJen se mně zdá, že zaútočit na Írán, protože tam se údajně snaží zhotovit atomovou bombu, kterou by pak na Izrael měli shodit, je dost neurčitá konstrukce a schvalování útoku je trochu na vodě.
Miloši, Izrael by asi do takové akce nešel, kdyby Mosad neměl info o nutnosti to podstoupit? Jiřina z N.
VymazatPo několika akcích, např. v Iráku, kde měly být chemické zbraně, a v Afganistánu, kde prý Talibán měl být teroristickou hrozbou pro celý svět, a nic z toho se nepotvrdilo, jsem už docela skeptický, zda nás zase někdo netahá za nos, aby si zdůvodnil napadení jiných zemí. Nakonec Rusko na Ukrajině postupuje úplně stejně, když tam chce mimo jiné vymýtit nacismus, a tomu na to nikdo neskáče.
VymazatMoc pěkné! Teď právě zvažuji, jestli se přihlásit do jedné fotosoutěže, která vypadá zajímavě a má mít slavnostní finále a případně výstavu vítězů přímo v Tel Avivu. Ale na rozhodnutí jsou ještě dva týdny :-).
OdpovědětVymazatPetře, jdi do toho! Jiřina z N.
VymazatTaké bych vřele doporučoval, ale jak reaguji s 3týdenním zpožděním, k rozhodnutí už stejně došlo a věřím, že zúčastnit se.
VymazatMoc hezké fotografie, zajímavý článek. Zaujal mě ten sloup elektrického vedení s různě omotanými dráty. To samé nafotil syn v Indii v Bengalúru. Ty výškové budovy jsou moc hezké.
OdpovědětVymazatNa změti drátů mám silné vzpomínky z Thajska a také z Bukurešti a dokonce jsem kdysi přemýšlel udělat z toho samostatný článek.
VymazatKrásné moderní město, které si zachovává svůj génius loci.
OdpovědětVymazatIzrael je ostrůvek v moři islámských států a je obdivuhodné, jak přes zdánlivou přesilovku islamistů, kdykoliv vypukne nějaký větší konflikt, Izrael je za "pár" dnů položí na lopatky.
VymazatTož zajímavé snímky, hlavně letecké a výškové budovy... Jeruzalém se fotí častěji, ale snímky Tel Avivu tak časté nejsou...
OdpovědětVymazatZ letecké snímky jsem rád, málokdy je tak dobrá viditelnost a letadlo klesá přímo nad městem.
Vymazat