14. září 2023

Stonehenge - megalitická pravěká svatyně

Letní dovolenou jsme zakončili 6 dny v Londýně a jak jsme si navykli, vždy k vícedennímu pobytu přidáme nějaký výlet. Windsor a Hampton Court jsme kdysi navštívili v rámci zájezdu s cestovní kanceláří, teď jsme proto zvolili jiný cíl, a sice pravěkou svatyni Stonehenge, vzdálenou od Londýna asi 2 hodiny cesty autobusem. Protože místo je velmi exponované, koupili jsme si jízdenky na internetu na konkrétní den ještě doma, asi 10 dnů předem. Na rozdíl od nás, kdy mailem přijde soubor .pdf, k jejich zobrazení bylo třeba do mobilu nainstalovat anglickou aplikaci GetYoutGuide. Ta byla nutná i k zobrazení jízdenek společnosti National Express, zajišťující autobusové spojení z letiště Stansted do centra Londýna, kupodivu při koupi zpáteční jízdenky na letiště z hotelu v Londýně už přišel obvyklý .pdf soubor.         

Až ke Stonehenge dojet návštěvnickým autobusem nebo autem není povoleno, slouží k tomu místní autobusy společnosti, která se o areál stará, případně je možné jít i souběžnou cestou pěšky, délka trasy je odhadem mezi 1 až 2 km. Megalitickou stavbu Stonehenge, přibližně 4500 let starý soubor menhirů (kamenných bloků zasazených do země nastojato), na vnějším obvodu tvořil původně kruh o poloměru 110 m a vnitřní půlkruh (resp. podkova) o poloměru 30 m. 

Třicet menhirů je vztyčeno do výše 4,20 m a spojeno 30 kamennými překlady. Vzhledem k hmotnosti balvanů, z nichž nejtěžší váží 50 tun, je záhadou, jak se mohlo pravěkým obyvatelům podařit je sem dopravit (pocházejí z lomu vzdáleného 30 km) a vztyčit. 

Místo je od r. 1986 na seznamu UNESCO. Předpokládá se, že bylo zasvěceno kultu slunce, paprsek slunce při letním slunovratu prochází osou podkovy. Při zkoumání 3D laserovou technologií se však na kamenech objevilo více než 100 rytin a kreseb, a tak mohlo jít také o pravěkou galerii.     

Dalším vysvětlením je, že Stonehenge bylo poutním místem pro nemocné, podobně jako dnešní Lurdy. 

Následující snímky jsou z různých míst v okolí stavby, je z nich vidět i to, jak se během návštěvy měnilo počasí.Uspořádání dvou menhirů, na nichž spočívá jeden překlad, se nazývá trilit (anebo také triliton).   Jak bylo vidět v úvodních snímcích a také na následujícím vpravo, některé balvany leží.Jeden menhir je od svatyně značně vzdálen a vypadá zde jako osamělý poutník.V širším záběru je patrné, že svatyni obklopuje příkop.Slunce nad impozantní scenérií zase zapadlo za mraky a jako kdyby se setmělo, i když bylo ještě před polednem.


Moderní budova se skleněnou fasádou u odstavného parkoviště slouží jako restaurace a prodejna suvenýrů.9 komentářů:

 1. Úžasný výlet! Já si o Stonehenge vždycky jen četla, tys tam byl.
  Ale internet je silný nástroj. Tady je pohled na Stonehenge z letadla:
  https://mapy.cz/letecka?source=osm&id=136127791&ds=1&x=-1.8260747&y=51.1788696&z=18
  A tady je fragment 17. epizody (Tajemství Stonehenge) ze 14. série cyklu "Vetřelci dávnověku", dokumentárního seriálu USA, vysílaného u nás na TV Prima ZOOM:
  https://www.youtube.com/watch?v=Ksu9ATGBbfE

  OdpovědětVymazat
 2. Zrovna nedavno jsem na zajezdu do Francie navstivil Carnac, ale toto.je rozlohou mensi, ale velkolepejsi

  OdpovědětVymazat
 3. Záhady z minulosti. Je to úchvatné.

  OdpovědětVymazat
 4. Nádherné magické místo, krásná reportáž. Díky za ni.

  OdpovědětVymazat
 5. Krásné místo, musela tam být neuvěřitelná atmosféra, díky za zprostředkování! :)

  OdpovědětVymazat
 6. Mraky tomu dokáží dát dramatický náboj,

  OdpovědětVymazat
 7. Miloši, máš to krásně zpracované a výborně nafocené, my jsme Stonehenge navštívili při návratu ze zájezdu do Skotska v r. 1998 a to jsem měla jen obyč.foťák se třemi filmy a proto o nějakých fotkách nemůže být řeč, snad jen dva snímky? Letos jsme navštívili staré stavby v Irsku a před lety v Bretani.
  Je to něco tajemného a vzrušujícího.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 8. Krásné a příjemně tajemné místo, díky za fotoreportáž.

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Arthur Wellesley - přemožitel Napoleona u Waterloo a jeho památníky v Londýně a Dublinu

Zatímco Napoleon Bonaparte je u nás všeobecně známý, protože v „bitvě tří císařů“ 2. prosince 1805 u Slavkova dosáhl svého nejslavnějšího v...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)