11. ledna 2025

Jedburgh Abbey a Melrose Abbey - ruiny kostelů skotských opatství z 12. století

Soupeření Skotů a Angličanů má dlouhou historii, v současnosti se mluví o odtržení Skotska od Velké Británie, ale již v 16. století anglická královna Alžběta I. pod záminkou úkladů nechala popravit skotskou královnu Marii Stuartovnu, r. 1297 skotský vojevůdce William Wallace porazil Angličany v bitvě poblíž hradu Stirling a ve 12. století skotský král David I. nechal ve Skotsku postavit několik klášterů poblíž hranic s Anglií, aby ukázal svou nezávislost a moc.

V r. 1118 ještě před nástupem na skotský trůn v Jedburghu založil řád sv. Augustina a nechal v románském a raně gotickém slohu postavit kostel, který měl status převorství, později povýšené na klášter a kolem r. 1147 (6 let před smrtí krále Davida) na plnohodnotné opatství – Jedburgh Abbey

Jenže v odvetě za zmíněnou porážku u Stirlingu Angličané opatství vyplenili. A ani to jim nestačilo a ničivé nájezdy podnikli i v 15. a 16. století. 

S příchodem skotské reformace r. 1560 byla činnost opatství ukončena, ale mniši zde mohli zůstat a místo sloužilo jako farní kostel. 

Na současný stav se můžeme podívat na fotografiích. Z odstupu kostel a další stavby vypadají vcelku zachovale.





Chrámové lodi však chybí střecha.





Impozantní je třípodlažní uspořádání románského sloupoví a gotických oblouků. 





Některé stavby opatství byly zcela zničeny a zůstaly jen základy.





V expozici jsou ukázky ze života mnichů i pomocného personálu a dobového nářadí.






A také způsobu uchycení klenby čtyřmi druhy z kamene vytesaných prvků.



Protože pořádání bohoslužeb v narušeném kostele bylo nebezpečné, r. 1871 byl postaven nový farní kostel.





V roce 1917 byl původní kostel předán státu a jako o významnou památku o něj pečuje instituce Historic Environment Scotland. 

***

Melrose Abbey je dalším opatstvím zřízeným zásluhou skotského krále Davida I. z původního cisterciáckého kláštera, založeného v r. 1136 a postaveného v gotickém slohu. I v tomto případě se opatství stalo cílem armád anglických králů, ve 14. století vojsk Edwarda II. a Richarda II., v 16. století Jindřicha VIII. a nakonec během anglické občanské války 1642-1651 jednotek Olivera Cromwella. 

Něco se ale i tak dochovalo.










Představu o původní stavbě dává plánek.



Naštěstí zůstala zachována některá ozdobná kamenická díla – chrliče, sochy světců a draci.  





Jedna ze soch je na předchozím snímku trochu vidět vestavěná do sloupu a úplně vpravo pod střechou velmi nezřetelně asi nejpopulárnější zdejší figurka – prase. Bohužel byla dost daleko a detail na dalším snímku je rozmazaný. 

Starobylé zdi zdobí popínavé rostliny – růže, klematis a červené květy neznám, program Lens v mobilu, který někdy používám k rozpoznávání (budov, obrazů, …), nabízí shodu s montbréciemi.






Od náhrobků v Melrose Abbey jsou pěkné vyhlídky do okolí na typickou skotskou vrchovinu (highlands).



Stejně jako Jedburgh Abbey i Melrose Abbey je od r. 1917 historickou a kulturní památkou ve správě státu.  

19 komentářů:

  1. To je nádhera! Skvělý článek, úžasné fotografie. Ty stavby jsou úžasné a velice zajímavé. Díky za nádhernou reportáž.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je jen škoda, že ty vojenské nájezdy je tak poničily.

      Vymazat
  2. Ó, Skotsko ti závidím, to je můj velký sen. Skotsko a Wels i Irsko. Ta opatství jsou úžasně romantické ruiny, to miluju.... a ta příroda kolem. Jo, program má pravdu, je to opravdu montbrécie, v Anglii i Skotsku je to velmi oblíbená zahradní rostlina a nesmí chybět na žádné zahradě či zahrádce.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tyto zájezdy jsou hodně náročné, ze 7 nocí jsme jen 3 tři strávili v hotelu, zbytek v autobuse. A z Brna do Edinburghu přes Anglii je to velký kus cesty. Přemýšleli jsme o podobném zájezdu do Irska, ale protože jsme byli v letecky v Dublinu, už to nemělo takové kouzlo. A o Walesu skoro nic nevím. Díky za informaci o květinách, v tomto v blogovém světě nemáš konkurenci :).

      Vymazat
  3. Velmi působivé "vzdušné" fotografie, do Skotska se chystáme s milostivou už dlouho, ale pokaždé nám do toho. něco vleze.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Skotsko rozhodně nezklame, jen je fyzicky náročné během týdne poznat nejdůležitější místa. V našem zájezdu se např. nedostalo na Glasgow.

      Vymazat
  4. Impozantní ruiny. Nádherné fotky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zvláště u té první mě udivila značná výška. Nechápu, k čemu u kostela potřebovali tři podlaží.

      Vymazat
  5. Miloši, překrásné fotky a moc pěkný příspěvek - kdy jste tam byli? Já Skotsko i Anglii mám už pěkně dlouho v srdci ( dopřála jsem si zájezd napříč Skotskem k padesátinám a žiju z těch vzpomínek dosud )a před dvěma lety jsem tam zařadila i Irsko, po návratu ze zájezdu s vnučkou.
    Škoda, že jsem tehdy ještě neměla digifoťák. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřino, byli jsme tam v r. 2017, Irsko trochu závidím, vím, že proti zájezdu do Skotska vyniká zvláště krásnou přírodou, např. útesy na mořském břehu a skalnatými útvary v moři.
      Ale přiznám se, že se už na takové zájezdy necítím. Stačí mně jedno místo (nejlépe letadlem) a z něj nějaký výlet vlakem či autobusem.

      Vymazat
    2. Zbývá dopsat, že na rozdíl od Skotska jsme v Irsku měli o hodně více deště, což nás netěšilo -. příspěvků na blogu mám pod názvem Irsko spoustu ( na jeden zájezd ) - ale snad stojí za zhlédnutí. Ve Skotsku jsme také jedno odpoledne zažili Skotské hry a pak jsme na ně jezdili s velkým nadšením na zámek Sychrov. Jiřina z N.

      Vymazat
    3. To byl tedy pěkně nabitý zájezd. My jsme cestou tam byli den v Londýně a tam také na cestě zpět, v Yorku jsme měli několikahodinovou zastávku, jeden nocleh jsme měli v Coventry, a zbytek byl ve Skotsku, z něj kromě těchto kostelů jsme viděli Stirling, Edinburgh, Loch Ness a Urquhart Castle, technické dílo Falkirk Wheel, jen z okna autobusu úchvatné mosty u Edinburghu, jednu likérku. (Kromě Edinburghu a likérky jsem už všechno na blogu popsal.) Proti tvému zájezdu toho bylo mnohem méně, řadu míst ani neznám, ale Ben Nevis musel být zážitkem a Glasgow určitě také.
      Na Stonehenge jsme si autobusem zajeli sami při předloňském pobytu v Londýně.

      Vymazat
    4. Miloši, v Glasgow to bylo pěkné a hlavně zajímavý je tam rozsáhlý hřbitov. Také krásné je poblíž jezero.( projížďka lodí).V Edinburku mě tehdy dost překvapila mešita ( nyní jich je po Evropě spousta). A vyšli jsme si tam, někteří schopní, na kopec, který je údajně sopkou a prošli jsme si město.Mnoho pamětihodností a turistických lákadel tam bylo! Ty mosty u města jsme viděli nekolikrát. V Dundee jsme měli náhodou možnost vidět vyřazení kadetů nebo co to bylo za slavnost.
      Jiřina z N.

      Vymazat
    5. I tady vidím, že jsme vše viděli letem světem, byli jsme na hradě, pak ve městě, já i v galerii (National Gallery of Scotland), ale mešitu na fotografii nikde nemám. Na tvé články o Irsku se teď podívám.

      Vymazat
    6. Po návratu ze Skotska jsme s kamarádkou jely na dovolenou do Roháčů a nad každým bodlákem jsme tam áchaly, jakože rostlinou skotskou! a asi dva roky jsem byla nadšená ze všeho kostkatého.
      Prostě a jednoduše jsem byla zamilovaná do Skotska. Jiřina z N.

      Vymazat
    7. Tééda :). Roháče taky závidím, ve Vysokých Tatrách jsem byl snad 20krát a z toho 6krát celý týden a vylezli jsme na všechno možné a na těch nejznámějších vrcholech (Rysy, Kriváň, Slavkovský štít), kam se dá jít bez průvodce, jsem byl několikrát, ale na Roháčích nikdy. Znám jen jejich obrysy zdálky od silnice a vím, že jsou tam nebezpečné túry, kdy se jde po hřebenech a po obou stranách je propast. Snad v příštím v životě.

      Vymazat
    8. Tak o Roháčích někdy dáme řeč. Jiřina z N.

      Vymazat
  6. Impozantni stavba.... zajímavý je byvoj vztahů mezi Anglií a Skotskem, ostatně až do dnes ..

    OdpovědětVymazat
  7. Tyhle ruiny jsou ovšem parádní.

    OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Drážďany (1) - výstava orchidejí

Koncem března se v Drážďanech konala výstava Svět orchidejí (Orchideen Welt), kde na 5 000 metrech čtverečních pěstitelé ze čtyř kontinentů...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)