Pro vesničany v severovýchodní Indii jsou těžkým problémem pětitunoví sloní sousedi, řádící na jejich pozemcích. Ale ochránci přírody přišli s docela pikantním řešením, jak řádění ukončit. Spolehli na moc a sílu chilli paprik.
Zuzana
Díky ochráncům přírody z Chester Zoo, vesničané drží slony zkrátka s pomocí po domácku vyrobených 'super chilli bomb' a díky chilli plotům a ohradám. Kromě vynikající paměti sloni mají mnohem ostřejší čich než lidi. Když se sušené rozdrcené chilli papriky zmixují s použitým motorovým olejem a nechají nasáknout do kusů látky, které se připevní k ohradám obklopujícím pole s úrodou, sloni vidí rudě a odvrací se od nechutného zápachu. A to titíž sloni, kteří jsou tak přitahováni vůní po domácku vařeného rýžového piva, na němž si chodí pravidelně pochutnávat. Aby slony odradili od řádění ve svých obydlích při hledání lahodného truňku, vesničané používají 'chilli kuličky', tj. sušené, roztlučené papričky, mixované se sloním trusem a vodou, které nechají vysušit. Když se sloni blíží k vesnici, kuličky se zapálí a vysílají štiplavý, zapáchající, ostrý kouř, jenž je slonům odporný a žene je zpět do lesa.
Tradiční povaha zmírňovacích metod umožňuje komunitám realizovat tyto metody s minimálním výcvikem. Ve studii Sonitpur District bylo zjištěno 87-procentní zlepšení, co se týká poškození úrody za posledních pět let. Pro vesničany v oblasti to má signifikantní dopad, například vesnice v Bangkandě teď pěstuje plodiny na půdě, která po mnoho let zůstávala nekultivovaná právě kvůli hrozbě sloního řádění. Ochránci přírody doufají, že rozšíření programu pomůže žít sloní i lidské populaci v harmonii.
Žádné komentáře:
Okomentovat