Asi jsem už zmiňoval, že v létě hodně pobýváme v Bučovicích, ve dvojdomku po rodičích manželky, který jsme si zrekonstruovali k obrazu svému a kde nám od zavedení internetu už nic k životu nechybí. Užíváme si zahrádky před i za domem, vedle bohaté květeny, velkého koníčku mé choti, pěstujeme i zeleninu a ovoce a až přijde opravdová krize, alespoň částečně bychom se dokázali samozásobit. I samotné Bučovice, město se 7 tisíci obyvatel, vzkvétají, náměstí je jak nové, poblíž je renesanční zámek s nádhernou fontánou na nádvoří a pěknou zámeckou zahradou a také se zde konají nejrůznější akce, např. jízda historických automobilů, připomínka napoleonské bitvy u Slavkova, pivní festival, nechybí ani koncerty. Např. před 3 roky jsme zde viděli Vlastu Redla a Hradišťan a letos při cestě z nákupu s našimi vnučkami jsme si náhodně všimli plakátu s upoutávkou na dvoudenní hudební akci nejrůznějších souborů, kde vrcholem bylo večerní vystoupení Jiřího Korna a Richarda Müllera druhý den. Šel jsem tam nakonec sám, choť se uvolila hlídat vnučky, Richarda Müllera jsme navíc v září 2021 viděli v Brně, v sále SONO.
Na koncert jsem se dostal s asi 15minutovým zpožděním, na rozdíl od běžné situace, kdy se na hvězdy musí čekat, Jiří Korn již zpíval a nevím, oč jsem přišel. Mám ho spojeného hlavně s érou Rebels, kdy nahráli album Šípková Růženka. Polovinu LP desky tvořily písně s pohádkovými motivy, otextované Michaelem Prostějovským a zhudebněné tehdejším dirigentem Tanečního orchestru České televize Václavem Zahradníkem, které doplňovaly převzaté skladby z repertoáru Mamas and Papas. Rebels totiž stejně jako jejich vzor vynikali vícehlasým zpěvem, kde prim hráli Josef Plíva a Jiří Korn, kteří se v hlavním pěveckém partu střídali, titulní skladbu nazpíval Korn. Plíva však emigroval do Kanady a album bylo staženo z prodeje, koupil jsem si ho až v reedici v 90. letech na CD. Začátkem 70. let byl Korn přibližně 2 roky členem Olympicu, kde kromě zpěvu hrál na baskytaru, a pak už přešel k čistému popu, čímž mě v podstatě přestal zajímat, proto jen zčásti můžu uvést písně, které na koncert zařadil.
Korn na koncertu zpíval živě, ale hudební doprovod byl z playbacku a místo hudebníků ho doprovázela taneční skupina – 3 ženy a 2 muži.
Na plátně v pozadí se občas synchronně promítala videa Kornových písní z dřívějších televizních pořadů.
Jeden z tanečníků i zpíval, zastal např. part Viléma Čoka, baskytaristy Pražského výběru, v písni Karel nese asi čaj.
S písní Žal se odkládá v současnosti vystupuje i Vojtěch Dyk, slyšel jsem ho ji zpívat, když byl předskokanem Stinga na loňském koncertu ve Slavkově u Brna. Originál zní takto:
Pro mě nejpěknější písni z Kornova současného repertoáru je Ještě tě mám plnou náruč a na koncertu také nemohla chybět.
Na konec zazpíval Jednou je hůř, jednou je líp s pěkným optimistickým textem, že není třeba se stresovat problémy, protože zase bude líp.
Nezazněly kdysi populární písně Miss Moskva a Windsurfing, pokud ovšem jsem je nepropásl pozdním příchodem.
Po Kornově asi 3/4hodinovém vystoupení následovals stejně dlouhá přestávka, kdy se chystala aparatura souboru Richarda Müllera a ladil zvuk nástrojů. Jeho koncert byl plnohodnotný, bez playbacku, a nástrojové obsazení velmi pestré: kytara, baskytara, saxofon, klávesy, bicí, bubínky + další kytara, k tomu ještě 2 sborové zpěvačky.
Zpěvák při koncertu seděl, protože si zlomil kotník, má v něm 2 šrouby, ale stále se to nelepší.
V průběhu koncertu se všichni hudebníci předvedli instrumentálními sóly. V tomto směru se nejvíc projevoval saxofonista a kytarista.
A sóĺově se uplatnily i obě sboristky.
Richard Müller stejně dobře jako slovensky zpívá i česky, jak ukázal v písních Baroko a Srdce jako kníže Rohan, s melodiemi Ivana Táslera na texty Michala Horáčka, který v druhé z nich zúročil svou zkušenost z tajného domácího provozování hazardních her v éře socialismu.
V závěru nemohlo chybět Po schodoch, největší hit z prvopočátků Müllerovy skupiny Banket, jehož melodii složil Vašo Patejdl z Elánu.
Jako předposlední uvedl svou 23 let starou píseň Koniec sveta s komentářem, že ten tehdy chápal jen v nadsázce a dnes v souvislosti s Ukrajinou se zdá, že se přiblížil. Připomněl také výrok antického dramatika Aischyla „První obětí každé války je pravda.“ a dodal „Preč s tou vojnou.“
Poslední písní bylo Štěstí je krásná věc autorské dvojice Petr Hapka a Michal Horáček.
V porovnání se zmíněným brněnským koncertem chyběly Müllerovy písně Tlaková níž z éry Banketu a Už asi nie si o ztracené lásce a nebyl ani žádný přídavek, to ale bylo dáno asi hlavně tím, že zpěvák z pódia odešel s hůlkou a oporou kolegy z týmu a bylo by pro něj náročné se po schodech na něj vracet.
Koncert měl perfektní zvuk a barvami hýřící nasvícení, účinkují zpívali a hráli s plným nasazením, Bučovice se zase jednou předvedly. O pamětihodnostech města a dalších akcích snad někdy jindy v samostatném článku.
Miloši to musel být super zážitek. Oba zpěváky mám ráda. Jiříko Korna jsem naposledy viděla naživo v muzikálu Monte Christo a před tím v Draculovi, kdy jeho jak pěvecké tak taneční i herecké výkony byly opravdu bezchybné a dech beroucí. Richard Müller a jeho písně jsou také zárukou kvality. Jinak Manžel sloužil v Bučovicích jeden čas na vojně, než ho převeleli jinam a dvakrát tam byl na ve Vyškově na cvičení. To už je ale hooodně dávno. Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatJá jsem Jiřího Korna živě viděl poprvé a příjemně mě překvapil, nehrál si na žádnou hvězdu a ani mu nevadilo, že je vlastně Müllerovým "předskokanem". Jeho taneční umění je proslulé, kdysi, ještě s Helenou Vondráčkovou, vynikali také ve stepu. Ani nevím, jestli vojenská posádka ještě funguje, v Bučovicích je ale také docela významný záchranářský oddíl.
VymazatJiřího Korna mám ráda, několikrát jsem ho viděla s 4TET. Ti mají perfektní koncerty. Někdy bych ráda zašla i na jeho sólo vystoupení.
OdpovědětVymazat4TET znám z YouTube, je to vlastně podoba kdysi módních chlapeckých skupin (např. Backstreet Boys, Blue, ..., u nás Lunetic), jen pro starší a pokročilé. A ten sborový zpěv je možná i vzpomínka na Rebels.
VymazatPřemýšlím, jestli K. je pokračováním Katčina blogu z Blog.cz, ten jsem rád četl, protože tam bylo hodně textů z hudebních luhů a hájů.
Zajimave, Korn byl vzdy znam jako manualne zrucny, take ostatne hral kulecnik na urovni ligy....Zaujal mne v muzikalu Dracula
OdpovědětVymazatJe to evidentně muž mnoha talentů, kromě zpěvu, tance a kulečníku i na baskytaru hrál výborně a že u toho dokázal zpívat, je obdivuhodné.
VymazatMám ráda oba zpěváky, i když Jirka Korn je mi bližší. Hezká je píseň Slunce Ty nejsi, pokud je to název. V Bučovicích se vdávala má nejmladší dcera. Mohl to být pěkný koncert. Bude-li příležitost, šla bych se na ně podívat.
OdpovědětVymazatMně byl bližší Richard Müller, toho jsem teď viděl potřetí, předtím, jak jsem už zmínil, v r. 2021 a úplně poprvé v r. 1985 či 1986, kdy ještě vystupoval se skupinou Banket.
VymazatAle Jiří Korn mě velmi příjemně překvapil, jak vystoupením, tak i rozsahem hlasu.
Zmíněnou píseň neznám, zkusím zapátrat na YouTube.
A to, že jsi už druhá, která zmiňuje Bučovice, je také zajímavé. Líbí se nám tam, i když samozřejmě na Brno nedáme dopustit.
Píseň jsem našel, jmenuje se Slunce a odkaz je tento: https://www.youtube.com/watch?v=cB2ea8C7ZFk.
VymazatMyslím, že jde o převzatou zahraniční píseň, podobně jako Každá trampota má svou mez, kterou také zpíval s Helenou Vondráčkovou. Obě jsou velmi pěkné.
Ještě jsem trochu hledal a Srdce je v originále Come Vorrei od Ricchi é poveri https://www.youtube.com/watch?v=hYYWgCyh_DQ s krásným textem Zdeňka Borovce a Každá trampota má svou mez je převzatá Rest Your Love on Me od Bee Gees https://www.youtube.com/watch?v=QXzk8uamdPw rovněž s českým textem Zdeňka Borovcem, který také psal texty pro Olympic, např. Taky jsem se narodil bos a Ty slzy vpila tráva.
VymazatKorn s Vondráčkovou je nazpívali velmi pěkně a u Slunce zní lépe než originál.
myslím že oba zpěváci stojí za to je vidět. I když asi taky bych víc tíhla k Müllerovi.
OdpovědětVymazatMyslím, že máme podobný hudební vkus :).
VymazatKorn s Rebels byl úžasný. /AI mi teď ze slova Korn udělala kořen/.
OdpovědětVymazatRebels také považuji za nejlepší Kornovo období. Ten automatický korektor (v mobilu) mě také rozčiluje, ale nevím, jak ho vypnout.
VymazatOba zpěváky mám ráda a jejich písničky mě baví, musel to být úžasný zážitek :).
OdpovědětVymazatJiří Korn (s mnoha dalšími, mně neznámými, soubory) měl v Bučovicích vystupovat už před rokem, ale akce byla z jakýchsi důvodů zrušena, možná bylo málo zájemců o lístky, tehdy jsem o návštěvě také nebyl úplně přesvědčen, ale s Richardem Müllerem se to posunulo na vyšší úroveň, vstupenka také jen za sobotní program 20.5. stála 1150 Kč, což mě na menší město dost překvapilo.
VymazatZ repertoáru obou pánů bych si pár kousků jistě vybral do svého speciálního mixu :-). Teď sleduji cyklus TV dokumentů o historii festivalu Bratislavská lyra, což je celkem zajímavé - na to, jak jsem vždycky tímhle festivalem v časech jeho konání opovrhoval :-). Takže jsem tam Banket s mladičkým sebevědomým Richardem Müllerem z poloviny 80. let taky viděl.
OdpovědětVymazatMyslím, že Bratislavská lyra byl docela dobrý festival, zajímavější než naše Děčínská kotva, polské Sopoty a italské San Remo, protože tam bylo možné vidět i rockové skupiny, např. Olympic tam pravidelně soutěžil a jejich hity Jasná zpráva a Slzy tvý mámy měly zde premiéru, k tomu kromě Banketu samozřejmě i další slovenské skupiny Elán, Modus, ...
VymazatV mimosoutěžní části vystoupilo Collegium Musicum s Marianem Vargou a na festival přijížděly i zahraniční soubory ze Západu, např. Beach Boys, Shadows. Smokie, Boney M, ..., o čemž si Češi mohli nechat jen zdát.
To musel být moc fajn zážitek.
OdpovědětVymazatOba tito interpreti mě přenesli do doby dětství. Úplně živě si vybavuji tu pecku, když v Trianglu poprvé vysílali klip Po schodoch. To byl solidní hit :-)
Jako malá jsem měla od Korna ráda píseň Windsurfing, ale nyní se mi moc líbí texty těch písní zmíněných v článku (plná dlaň, odložený žal...)
nominek