27. listopadu 2016

Vítězové soutěže po 200 článcích

19 dnů od oznámení soutěže o knihu po 200 článcích uplynulo a je čas zveřejnit odpovědi účastníků a vyhlásit vítěze. Proti předchozí soutěži po 100 článcích tentokrát bylo otázek o dost víc, což kvůli větším nárokům na čas odradilo čtveřici minulých vítězů a někteří další ji nemuseli ani zaregistrovat. Možná otázky byly i těžší, matoucí a drobné obrázky nezřetelné, protože u první soutěže odpovědi docházely poměrně rychle, Čerf je poslal ještě tentýž den, co článek vyšel, vencisák dva dny poté a teď jsem se obával, zda vůbec se někdo zúčastní. Naštěstí ano, zúčastnili se dva noví soutěžící, a sice blogerky Opica a Bloud. Well Bloud (v součinnosti s Egopedem), Gabi, která se otázkami také zabývala, nakonec odpovědi neposlala.

Pár slov k otázkám, ke kterým dosud žádný článek na blogu nevyšel, anebo odpověď nebyla úplně přesná.

2. Otázka byla chytákem, protože nedávno byl na blogu článek o zámku Drottningholm u Stockholmu, který vypadá podobně, a právě tím se nechala zmást Bloud. Well Bloud. Na obrázku však byl zámek Belveder ve Vídni, přesněji Horní Belveder (Oberes Belvedere/Upper Belvedere) z vnějšího pohledu, ne tedy ze zahrady mezi Horním a Dolním Belvederem (Unteres Belvedere/Lower Belvedere).
3. I když Modiglianimu zatím žádný samostatný text nebyl věnován (pouze v jednom článku se objevil jeho ležící akt a je i v logu ve funkci pomlčky), malíř je známý dlouhými šíjemi portrétovaných žen, a tím je i snadno poznatelný. Obraz Anna Zborowska z r. 1917 je vystaven v Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku.

6. Sousoší Cyrila a Metoděje je víc, soudobé provedení v Brně u katedrály sv. Petra a Pavla, tradiční např. na Karlově mostě v Praze, v Třebíči a jak píše Opica, také v Nitře, ale to je z písku (a tedy s omezenou životností). Snímky v článku znázorňují sousoší u kostela sv. Kříže nedaleko zříceniny hradu Devín (uvedeno v článku Hrad Devín - od Sandbergu přes Devínskou Kobylu) a na Radhošti.

10. Špičatá skála je Jehla v Prachovských skalách, Josef Škvorecký sem situoval příběh zločinu v týmu horolezců Smrt na Jehle.

11. Zimní palác v Petrohradě (původně zimní sídlo ruských carů, útokem na něj v r. 1917 začala Velká říjnová socialistická revoluce), uchovává sbírky umění muzea Ermitáž.

13. Skupina kovových soch se nachází v Amsterdamu a napodobuje postavy z Rembrandtova obrazu Noční hlídka, který je chloubou zdejší galerie Rijksmuseum. (Na vyvýšeném místě v pozadí je socha malíře.)

15. Andy Warhol se na blogu ještě neobjevil, ale jeho portrét herečky Marilyn Monroe (MoMA, New York) je stejně známý jako reklamní obrázky z plechovek s Campbellovou polévkou.

17. Fontána di Trevi v Římě, film Sladký život (La Dolce Vita) Federica Felliniho z r. 1960 s Marcellem Mastroiannim a Anitou Ekberg v hlavních rolích.


18. Odpověď komplikoval nezřetelný noční snímek, to bylo ale záměrem, v denním světle by Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře každý okamžitě poznal.
21. Atlas podle řecké mytologie byl obr, který za účast v boji Titánů proti olympským bohům byl Diem potrestán tím, že na ramenou a šíji musel nést nebeskou klenbu. Tento Atlas stojí před budovou Rockefeller Center v New Yorku.

22. Obraz Pohled na Toledo (View of Toledo) namaloval El Greco a je vystaven v Metropolitan Museum of Art v New Yorku. (U této otázky jsem čekal, že bude pro soutěžící nejobtížnější, protože pro El Greca je netypická, téměř výhradně totiž maloval obrazy s postavami.)
23. Sochařská díla, která se odlévají do bronzu, mohou mít víc originálů (myslím, že se připouští až čtyři). Jedna socha Občanů (z) Calais (nebo také Měšťanů z Calais) (Les Bourgeois de Calais/The Burghers of Calais) je v Calais před budovou radnice, další v Rodinově muzeu v Paříži (v zahradě u budovy Hotelu Biron, kde měl Rodin ateliér a kterému odkázal svá díla s podmínkou, že se po jeho smrti stane jeho muzeem).
Zařazený snímek je ale z Londýna, z parčíku za Westminsterským palácem (Palace of Westminster), který je sídlem britského parlamentu (Houses of Parliament). Zde také socha nejvíc vyniká a většina publikací (např. i 8. díl Pijoanových Dějin umění) volí záběr s budovou parlamentu v pozadí. Z uvedeného výřezu to asi mohlo být zřejmé jen tomu, kdo na místě fyzicky byl.
24. Socha Čumila v Bratislavě problémy nedělala.

26. Na této otázce bylo obtížné to, že samostatný článek měla zatím pouze Velká čínská zeď, o dalších dvou nových divech světa byly jen okrajové zmínky, o Koloseu v Římě v článku Vánoce v zahraničí (a PF 2013), o Chichén Itzá v článku 11 otázek a odpovědí (3).

27. Autorem obrazu je Jackson Pollock, jmenuje se One: Number 31, 1950 a je jedním ze tří, které svou velikostí zabírají celou stěnu. Ve sbírce ho má MoMA a rozměry jsou 269,5 cm x 530,8 cm.
28. Zmenšením fotografie budovy do ikony v menu se stala téměř nečitelnou, kompenzací měla být nápověda, že budova je "zvlněná". Ano, jde o dílo La Pedrera (nebo také Casa Milà) od Antoniho Gaudího v Barceloně.
29. Tvář Alberta Einsteina je také všeobecně známá.

30. Zde jste mě obě překvapily rozšířením odpovědi o skladbu Golfinger od Shirley Bassey ze starší bondovské epizody se Seanem Connerym. Na YouTube jsem ji musel nejdřív najít, protože ji neznám. Měl jsem na mysli jen Tinu Turner a píseň Golden Eye (většinou psáno dohromady v podobách GoldenEye a Goldeneye). Jejím spoluautorem je Bono Vox ze skupiny U2.


33. Tady chybovala Opica, hra se jmenuje Král umírá a jejím autorem je Eugène Ionesco. Stejnojmennou písničku Hany a Petra Ulrychových zmiňuji zde dokonce 2-krát, v článku jim věnovaném a také v popisu inscenace hry v Divadle U Stolu.

Pro úplnost všechny odpovědi:
 1. Azur Window se nachází u ostrova Gozo a objevilo se ve fantasy filmu Souboj Titánů.
 2. Horní Belveder ve Vídni.
 3. Amedeo Modigliani.
 4. Erb z kostí v Kostnici v Sedlci patří rodu Schwarzenbergů.
 5. Socha se nazývá Berlin a je v Berlíně (přerušenými články symbolizovala rozdělení města na západní a východní část).
 6. Friedensreich Hundertwasser a jde o budovu teplárny ve Vídni.
 7. Chuck Norris, most přes Moravu u Devína, spojuje Slovensko s Rakouskem.
 8. První sousoší je u kostela sv. Kříže, poblíž hradu Devín, druhé u vysílače na vrchu Radhošť.
 9. V Singapuru (mrakodrap se jmenuje Marina Bay Sands).
 10. Jehla v Prachovských skalách.
 11. Zimní palác v Petrohradu, Ermitáž.
 12. Kriváň ve Vysokých Tatrách.
 13. Noční hlídka od Rembrandta.
 14. Most Bir-Hakeim v Paříži (točil se kolem něj děj filmu Poslední tango v Paříži Bernarda Bertolucciho z r. 1972).
 15. Andy Warhol, Marilyn Monroe.
 16. Lysá hora v Beskydech.
 17. Fontána di Trevi v Římě, film Sladký život.
 18. Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře.
 19. Pod vrchem Luzný na české straně Šumavy.
 20. Turning Torso v Malmö.
 21. Atlas v New Yorku před budovou Rockefeller Center.
 22. Toledo, El Greco.
 23. Auguste Rodin, Občané z Calais, Houses of Parliament v Londýně.
 24. Čumil v Bratislavě.
 25. Foucaultovo kyvadlo, Umberto Eco.
 26. Velká čínská zeď, Koloseum v Římě, Chichén Itzá v Mexiku.
 27. Jackson Pollock.
 28. La Pedrera (nebo také Casa Milà), Antoni Gaudí, Barcelona.
 29. Albert Einstein.
 30. GoldenEye (titulní píseň epizody Casino Royal), Tina Turner.
 31. Monorail.
 32. Hana a Petr Ulrychovi.
 33. Král umírá, Eugène Ionesco.
A jaké jsou výsledky? Bloud. Well Bloud má chybu v 2. otázce, Opica v 33., obě jste umístily Rodinovy Občany z Calais na jiné místo, než bylo na snímku (uznávám však, že nebylo poznat), naopak u 30. otázky jste odpověděly víc, než jsem věděl. Opica jedno ze sousoší Cyrila a Metoděje "našla" v Nitře, bylo ale věrnou replikou sousoší od Devína, nad rámec 1. otázky přidala informaci, že Azurové okno je také ve fantasy seriálu Hra o trůny (Game of Thrones) kabelové televize HBO.
Proto je na místě vyhlásit 2 vítěze, (podle abecedy) jsou jimi Bloud. Well Bloud a Opica.

Gratuluji a současně děkuji, že jste soutěži věnovaly tolik času, 2 ks knihy mám už nachystané (mám i třetí pro sebe, protože se mně opravdu líbí) a doručím je, jakmile se dozvím adresu.

21 komentářů:

 1. Priznavam, ze som na sutaz zabudol. Ale vedel by som korgivat: Tzv. Cumil je socha Krala Rucolu, vyliezajuce po case zo svojho podzemia, kde stravil takmer cele leto.Skoda, zabudol som sa zucastnit, vedel by som tak dve-tri otazky zodpovedat...

  OdpovědětVymazat
 2. Miloši, to bych asi neměla šanci, i kdybych četla hodně pozorně. Na některé otázky bych odpověděla, ale na všec hny v žádném případě. Mají můj obdiv, kdo se zúčastnil i  správně odpovídal na většinu otázek.

  OdpovědětVymazat
 3. Gratulace a velká úcta patří vítězkám. Letos jsem bohužel opravdu neměl prostor na zapojení do soutěže - i vzhledem k jejímu rozsahu.

  OdpovědětVymazat
 4. Sourozenci Ulrychovi i bigbít jsou pro mě španělskou vesnicí a po dnešku jim na oblibě rozhodně nepřidám děkuju Milošovi za zajímavou soutěž, vám za gratulace a zdravím Bloudo-Egopedí rodinku :))

  OdpovědětVymazat
 5. Miloši, díky za soutěž! Jak už jsem psala do mailu, kromě Egopeda má na odpovědích podíl i google, tak nevím, zda si knížku zasloužíme :)Dvojkou jsem si nebyla jistá, ale zapomněla jsem si poznačit, že se k ní chci před odesláním ještě vrátit...a jak jsme na tom pracovali na etapy, tak...a za 23. může Egoped, tak jsme si alespoň kvit :)Pohled na Toledo náhodou zase tak těžký nebyl, ale první Cyril a Metoděj a Chrám svaté Barbory nám dali docela zabrat :) Teda mně, Egoped to říkal hned, ale já tvrdila, že bys nedal dvě kutnohorské otázky :)[6]: Též zdravíme!

  OdpovědětVymazat
 6. [1]: Kingu, je velká škoda, že jsi na soutěž zapomněl, u té první jsi mnoha komentáři od začátku do konce všechny udržoval v napětí a nakonec bylo 7 soutěžících.
  Takový světoběžník a znalec umění a sám aktivní umělec by věděl všechno Další soutěž by mohla být po 250 článcích (čtvrttisíciletí je pěkně kulaté číslo), a to by vycházelo za zhruba rok a čtvrt. Pak se ti připomenu [2]: Já neumím dobře zodpovědět ani své otázky, jak mně obě vítězky ukázaly u otázky č. 30 [3]:[4]:[5]: Jsou šikovné, opravdu jsem nečekal, že správně zodpoví 99,999 % otázek.[6]: Však já zase žasnu, jakou hudbu posíláš Robce do hudební rubriky, tam bych se chytal jen výjimečně

  OdpovědětVymazat
 7. [7]:Samozřejmě, že si oba knihu zasloužíte, jsem moc rád, že jste se do otázek zakousli.
  Kutnou Horu jsem dal 2-krát, protože na přelomu roku 2013/2014 jsme tam s chotí strávili 2 dny ve Vile U Varhanáře, ta je u té cesty se sochami, co vede ke chrámu, a okna pokoje jsme měli s přímým výhledem na chrám. Já jsem v KH nikdy předtím nebyl, město a všechny tamější památky nás přímo nadchly a drží mě to dodnes .

  OdpovědětVymazat
 8. [9]: Ja zase len v kostnici, k radosti mojich slecien, tie mali "strach".

  OdpovědětVymazat
 9. Klobouk dolů před soutěžícími.
  I když se radili s googlem museli otázkám věnovat spoustu času a odměnu si právem zaslouží!

  OdpovědětVymazat
 10. zdravím... bod číslo dva-a-dvacet na mne učinil výrazný dojem - řekl bych nejlepší z celého výčtu výše

  OdpovědětVymazat
 11. [10]: Do kostnice jsme šli hned druhý den. Nejvíc mě udivilo, že před ní stály davy lidí a u kostela asi 100-200 m vedle, který je společně s chrámem sv. Barbory na seznamu UNESCO, téměř nikdo.[11]: Byl by zajímavé vědět, v kolika otázkách Google pomohl :)[12]: "dva-a-dvacet" - to myslíš 22 podle toho, jak čísla tvoří Němci, nebo 2 a 20?

  OdpovědětVymazat
 12. [13]: myslím tím bod číslo 22

  OdpovědětVymazat
 13. Gratulujem víťazom!!! Cenu im zo srdca  želám, boli dobrí, ťažké otázky zvládli. Ja som sa kdesi v tom čase zatúlala... život ma mierne k zemi pritlačil, nemohla som ani virtuálne po svete lietať. Ale veď ešte bude možnosť si aj s nimi to ešte "rozdať".
  Ty si neskutočne aktívny.

  OdpovědětVymazat
 14. Gratulace vítězům! :) Vypadalo to velmi obtížně, příští rok si to snad budu muset dát do kalendáře.

  OdpovědětVymazat
 15. [14]: Turning Torso je také hlavní hvězdou článku o Malmö.[15]:[16]:[17]:[18]:Jsou to holky šikovné :)[15]: Těším se na příště, s tebou, s Vencou a snad i dalšími. Teď je článků 204 a do 250 není tak daleko :)
  (přesně 46/3 = 15 a čtvrt měsíce, tj. asi rok a čtvrt).[17]: Venco, tvá kniha už je na pultech obchodů? Rád bych si ji koupil.

  OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Riga (1) - secese na pobřeží Baltu

Riga, metropole Lotyšska, je ze všech hlavních měst pobaltských republik bývalého Sovětského svazu největší, má víc než 600 tisíc obyvatel (...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)