31. prosince 2023

Dvanácté výročí s blogem a ohlédnutí za rokem 2023

4. listopadu uplynulo 12 let od založení mého blogu, tehdy na doméně Blog.cz, ale jako obvykle text je shrnutím za celý kalendářní rok. 

Opět začnu statistikami počtu článků v jednotlivých rubrikách za celé období, kde M = Miloš a Z = Zuzana (spoluautorka z let 2012-2013), a počty výhradně mých článků v jednotlivých letech. 





Na první místo se dostaly počty článků v rubrice Výtvarné umění a zřejmě se to bude ještě zvýrazňovat, protože v současné chvíli mám založeno 94 adresářů s vlastními fotografiemi obrazů malířů, které bych postupně chtěl zařazovat (nejspíš jednoho měsíčně, to by ale vyžadovalo téměř 8 let). Naopak poprvé (s výjimkou dvouměsíčního období v prvním roce 2009) nepřibyl ani jeden článek do rubriky Sex. Některá témata jsou už uzavřena, např. jsme pověsili na hřebík sjezdové lyžování a v rubrice Příroda tak zůstanou sjezdovky jen z Itálie, Rakouska a Francie), do Vysokých Tater na túru se znovu asi nevypravíme a končím na 12 textech, v hudbě jsem z Brna přiblížil největší rockové legendy (Synkopy 61, Progress Organization/Progres 2, Futurum a jejich nejvýraznější sólisty Michala Poláka, Oldřicha Veselého, Pavla Váněho, Romana Dragouna i Hanu a Petra Ulrychovy s jejich začátky ve skupinách Vulkán a Atlantis), z divadelních her Antona Pavloviče Čechova chybí jen Racek, doplním ho asi v lednu, protože před nedávnem jsme na něm byli. 


Výtvarné umění

S novými návštěvami galerií rozšiřuji i dřívější články, případně nahrazuji některé fotografie novějšími v lepší kvalitě. Protože asi málokdo hledá v historii rubrik, uvedu alespoň několik příkladů doplněných obrazů.  

Pieter Bruegel staršíKrajina s útěkem do Egypta (1563, Courtauld Institute of Art, Londýn) je znázorněním biblického příběhu, kdy sv. Josef s manželkou Pannou Marií a Ježíškem prchají před králem Herodem do Egypta, protože se dozvěděli, že Herodes chce novorozeného „krále Židů“ zavraždit, aby v budoucnu neohrozil jeho vládu. 



Jan Vermeer van DelftMladá žena stojící u virginalu (1670-1672, National Gallery, Londýn). Virginal byl nástroj cembalového typu, využívaný v renesanční a barokní hudbě, později vytlačený klavírem a dnes se nacházející jen v muzeích. 



Thomas GainsboroughMalířovy dcery Margaret a Mary (1758, Victoria and Albert Museum, Londýn) jsou ve věku 9 a 7 let, jedna z nich (zřejmě mladší) byla duševně chorá, což malíře velmi trápilo.  



Caspar David FriedrichKrkonoše se zvedající se mlhou (1819-1820, Neue Pinakothek, Mnichov), jeden z mnoha obrazů našich hor od německého malíře romantismu. 



Vincent van Gogh zmítaný depresivními stavy si rok před sebevraždou uřízl ucho a týden po návratu z nemocnice namaloval slavný Autoportrét s obvázaným uchem (1889, Courtauld Institute of Art, Londýn). Na obraze má obvázanou pravou stranu hlavy, přestože si ve skutečnosti uřízl levé ucho, malíř jej totiž vytvořil před zrcadlem.



Georges SeuratPudrující se mladá žena (1888-1890, Courtauld Institute of Art, Londýn). Obraz znázorňuje modelku Madeleine Knoblochovou, o níž se vzhledem k tajnůstkářství malíře vůbec nevědělo, že je jeho partnerkou. 



James EnsorZátiší v ateliéru (1889, Neue Pinakothek, Mnichov). Malířské náčiní, panenky, lebky a masky vyjadřují alegorii umělce pronásledovaného halucinacemi, mrtvé věci jako kdyby zde ožívaly. 



Amedeo ModiglianiAkt (1916, Courtauld Institute of Arts, Londýn) je nejnovějším přírůstkem do souboru aktů tohoto malíře, který se tak rozrostl na 8. 



Oskar KokoschkaEmigranti (1916-1917, Pinakothek der Moderne, Mnichov). Obraz je i po vice než 100 letech aktuální, jen ti dnešní migranti (zvláště z arabských zemí a Afriky) jsou mnohem mladší.  



K exotickým obrazům „Celníka“ (Henriho) Rousseaua patří i Zaklínačka hadů (1907, Musée d'Orsay, Paříž).


Z nahrazených fotografií lepšími se to týká např. všech Leonardových obrazů z Paříže, Londýna a Mnichova, zařadím ale jen Dürerův Autoportrét v kožichu (1500, Alte Pinakothek, Mnichov), protože původní fotografie byla velmi nekvalitní.  













Divadelní představení a filmy

O divadelních představeních jen telegraficky, buď již byly představeny v samostatných článcích, anebo nemám plné texty her, abych je mohl podrobněji přiblížit. 

Vykouření (Divadlo Husa na provázku, hra vychází ze skandálu, který vyvolalo provedení her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra a scenáristy Olivera Frljiče, kde Ježíš měl znásilnit muslimku), Čekání na Godota (Mahenovo divadlo, viz odkaz), Ucpanej systém (na motivy povídek Irvina Welshe, vzdálený přenos z Dejvického divadla do auly FSI VUT), Racek (Mahenovo divadlo), Tři sestry (Mahenovo divadlo, blíže opět v odkazu), Saturnin (Mahenovo divadlo, inscenace známého humoristického románu Zdeňka Jirotky, paradoxně napsaného v tíživé době 2. světové války v r. 1942).

Po dlouhé době jsme několikrát byli i v kině, a sice na filmech Ostrov (v příběhu ztroskotání na opuštěném ostrově partneři před rozvodem jsou donuceni spolupracovat na záchraně, v hlavních rolích Jana Plodková a Jiří Langmajer), Buď chlap! (Ondřej Sokol jako instruktor speciálního kurzu přežití v drsných podmínkách Vysokých Tater se v mezních situacích ukáže jako slaboch), Oppenheimer (o Robertu Oppenheimerovi, vedoucímu týmu, který v rámci projektu Manhattan vyvinul atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki), Její tělo (Natália Germáni v životopisném příběhu vrcholové sportovkyně, skokanky do vody Andrey Absolonové, která po zranění páteře a fotografování aktů se stane pornoherečkou a nakonec v 27 letech umírá na zhoubný nádor na mozku), Tancuj, Matyldo (o Alzheimerově nemoci a zátěži pro celou rodinu, v hlavních rolích s Reginou Rázlovou a Karlem Rodenem).


Koncerty

Událostí roku byl koncert Scorpions ve Winning Group Areně, do článku jsem později přidal baladu When You Know (Where You Come from) z jejich nejnovějšího alba Rock Believer z r. 2022 a protože asi málokdo si toho všiml, přidám ji i sem.


Velmi pěkný byl i koncert Báry Basikové s Basic Bandem, související článek jsem rovněž rozšířil o jednu píseň.

Na hudební akci v Bučovicích jsem viděl Jiřího Korna a Richarda Müllera a samozřejmě jsem nemohl vynechat koncerty mých oblíbených brněnských kapel Futurum na Špilberku a Synkopy 61 v sále SONO. Zvědavý jsem byl zvlášť na Synkopy 61, protože klíčoví zpěváci skupiny Michal Polák, Oldřich Veselý a baskytarista Jan Čarvaš už nežijí a Pavel Pokorný ze zdravotních důvodů přestal vystupovat, z původní sestavy tak zůstal jen kytarista Petr Směja a bubeník Jiří Rybář. Alespoň jedno video z tohoto koncertu přidám, kde je patrné, že přes značné oslabení skupině to stále ještě pěkně hraje a zpívá.

I ve Futuru došlo k personálním změnách, ze zakládající sestavy stabilní oporou jsou zpívající klávesista Roman Dragoun, kytarista Emil Kopřiva a bubeník Jan Seidl.  



Dovolené

Nejraději cestuji po velkých městech, protože tam většinou jsou pěkné galerie a zajímavá architektura a docela opovrhuji dovolenými typu Maledivy, Bali, Seychely, Mauritius (kterými se tak pyšní nejrůznější celebrity a pak na Instagramu vystavují fotky v plavkách), protože jejich podstatou je cesta z pod slunečníku do vody a zpět. V tom si nerozumíme s chotí, ale mnohokrát jsem vyšel vstříc a u moře jsme byli v Thajsku, Mexiku, na Kanárských ostrovech, v Itálii, v Nice (a tím na Azurovém pobřeží), několikrát v Řecku a u Jadranu v zemích bývalé Jugoslávie, kde však vždy bylo i něco víc než jen koupání, beze mě pak byla se syny v egyptské Hurghadě, zatímco já ve stejnou dobu v Káhiře a na výletu do Luxoru. Letos jsem si však prosadil svou a 4 dny jsme strávili v Budapešti, 5 dnů v Mnichově a 6 dnů v Londýně. Něco z nich a z okolí se objevilo v článcích Mnichov (1) - Olympiapark, BMW Welt a Allianz Arena, Jezero Chiemsee a zámek Herrenchiemsee - německé Versailles, Arthur Wellesley - přemožitel Napoleona u Waterloo a jeho památníky v Londýně (3) a Dublinu (3), Londýn (4) - parky, Stonehenge - megalitická pravěká svatyně

Velmi pěkné byly i 4 dny v Krkonoších. Cestou tam jsme se zastavili v Litomyšli, na zpáteční cestě v Hospitalu Kuks se sochami Matyáše Bernarda Brauna a v Zoo ve Dvoře Králové. 









V samotných Krkonoších jsme navštívili Janské Lázné a Stezku korunami stromů a vyšli na Sněžku. V turistické rubrice mám článek o výstupu na Sněžku ze Špindlerova Mlýna a sestupu z vrcholu Obřím dolem nepříjemnou trasou s velkým klesáním a rozdílem nadmořských výšek 850 m do Janských Lázní. Tentokrát jsme si to zjednodušili a z Janských Lázní vyjeli na mezistanici Růžová hora, což je asi dvě třetiny trasy Obřím dolem na vrchol naší nejvyšší hory, a došli jen zbývající úsek se stoupáním necelých 300 m. Rodina mladšího syna i se 7letými vnučkami, která tam byla s námi, však vystoupala celou trasu z Janských Lázní. Dolů nás to už pěšky nelákalo a s vnučkami jsme z vrcholu sjeli lanovkou až do spodní stanice v Janských Lázních.     






Při pobytu na našem letním sídle v Bučovicích jsme navštívili akci Dobývání zámku. Ran tam bylo jak u Verdunu a „mrtvých“ také spousta. 




 

Soukromí

Mladší syn na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity složil rigorózní zkoušku a svou titulaturu vylepšil na RNDr. Ing. Ph.D. Tím dosáhl tří čtvrtin té mé, k chybějící hodnosti vedou ještě dva dost vysoké schody, přitom požadavky na docenta už teď vysoce překračuje. Akademická kariéra ho však neláká, protože jako IT architekt ve velké firmě má několikanásobně vyšší plat než na VŠ, na mateřských fakultách VUT FEKT a MU FI ale i tak ještě drží malé úvazky přes projekty a výuku po jednom předmětu.  

Staršímu synovi jsme koupili byt 2+1 v centru Brna, ještě dokončujeme jeho úplnou rekonstrukci a kompletujeme vybavení, on se nám odvděčuje tím, že se svou přítelkyní v lednu budou mít první dítě, kluka, po dívčích dvojčatech (2016) mladšího syna budeme tak mít 3. vnouče. Protože před časem jsme věnovali zrekonstruovaný a zařízený byt 3+1 v paneláku v osobním vlastnictví mladšímu synovi, můžeme říct, že jejich podporou ve studiu na VŠ a zabezpečením bydlení jsme své životní „úkoly“ splnili.  

Asi si řeknete, proč najednou tolik soukromých informací. Je to proto, že další shrnutí na konci roku 2024 již možná nebude. Rok 2023 byl pro mě sice osobně úspěšný (a to i v odborných aktivitách) a naplněný pěknými zážitky, kazí to jen to, že nad mým životem se rozprostřel temný mrak.


Zdraví

Na zdraví jsem si nikdy nestěžoval, bral jsem ho jako úplnou samozřejmost, nikdy jsem totiž neměl neschopenku. Matka má 94 let a stále se drží, otec se dožil 87, předpokládal jsem, že dlouhověkost mě nemine. Někdy v polovině roku 2022 jsem začal pociťovat bolesti v břišní krajině a občas i v zádech, nevěděl jsem, jak si mám sednout či lehnout, každý pohyb byl bolestivý, cítil jsem se unavený a spát jsem často chodil už kolem deváté večer, ačkoliv běžně málokdy před půlnocí. Přičítal jsem to přepracování, kromě hlavního pracovního poměru jsem dlouhodobě měl ještě i vedlejší spojený/spojené s časným vstáváním a dojížděním, prakticky jsem neměl volnou sobotu. Byl jsem sice na vyšetření ultrazvukem i rentgenu, ale ta nic nezjistila. Když se stav nelepšil, v únoru 2023 jsem na soukromé klinice konečně podstoupil důkladné vyšetření CT snímkováním a diagnóza byla zdrcující – zhoubná nemoc ve 4. stadiu. A tak jsem se stal pacientem MOÚ v Brně, každé tři týdny mě čeká odběr krve, čtvrthodinová biologická infúze a dvouhodinová chemická, k tomu léky, jednou za půl roku další CT. Diskutovat o tom víc nechci, je to jen vysvětlení pro případ, že zde již nic nového nepřibude. Stav se pocitově zlepšil, bolesti teď necítím, ale i když mám stále plno plánů, je těžké na to nemyslet, prognóza je velmi nejistá. Takovou situaci v písni Mikymauz krásně vyjádřil Jaromír Nohavica, když za kytarového doprovodu dalšího výborného folkaře Karla Plíhala zpívá: „Ráno mě probouzí tma, sahám si na zápěstí, zda mi to ještě tluče, jestli mám ještě štěstí.

A slova Soni Smetanové „Při náročných výstupech chybí dech“ ve skladbě Filmy dnů zpěváka a klávesisty Romana Dragouna a kytaristy Emila Kopřivy ze skupiny Futurum, na jejíž koncerty chodím už 40 let, se s mým stavem také shodují.  


 A na konec roku ještě přání do nového. 



21 komentářů:

  1. Ano, jsou blogeři, kteří mají prvního ledna s bilančními články hotovo a ti, kterým bilancování bude trvat celý leden a možná to zasáhne i do února :-).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A nebo jsou tací, kteří nebudou bilancovat vůbec a prostě jedou dál. :-D

      Vymazat
    2. Však se, Petře, na tvé bilanční články velmi těším. Tentokrát nebudu mít plný "počet bodů", ale v historické tabulce mám před těmi za mnou dostatečný náskok :).
      Marie, samozřejmě to jde i bez toho, mně to pomáhá vložit i to, co jsem nikde nezmiňoval a myslím, že to na samostatný článek ani není, resp. bych ho neuměl napsat.

      Vymazat
  2. Miloši, chtěla jsem ti poblahopřát k úspěšnému roku, k dokonlému shrnutí, l úspěšným synům, k dalšímu vnukovi a nyní jsem u závěru a slov mi zamrzla na rtech. Je mi moc líto s jakým prevítem se pereš. Moc ti přeji, aby tvá bitva byla vítězná nebo se stav alespoň stabilizoval.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marie, díky, přeji ti také hezký a úspěšný rok a samé radosti.

      Vymazat
  3. Drž se....asi to nebudeme víc rozebírat. Velmi plodný a zajímavý rok to byl. A určitě bude spousta dalších. Na Ucpaném systému byla dcera a manželem v kině v Pardubicích a byli naprosto unešení. Zkus si na archívu ČT najít třináctidílný seriál o Dejvickém divadle, je to hodně zajímavý dokument. Jmenuje se to jednoduše Dejvické divadlo. I tobě přeju ať je ten nový rok dobrý ve všem.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. VendyW, díky povzbudivá slova a také za informace o Dejvickém divadle.
      Knihu Welshových povídek mám a Zácpa systému (s takovým názvem je v knize uvedena) má všeho všudy 6 stránek, proto mě hodně překvapilo, že někdo z toho dokáže vytvořit celou divadelní hru, zřejmě však kombinuje mnoho dalších autorových textů, které si moc nevybavuji, i když jsem knihu celou přečetl, přiznám se ale, že se mně pod kůži nedostala.

      Vymazat
  4. Byl to zajímavý rok.
    Držte se.

    OdpovědětVymazat
  5. To vůbec není špatné takhle si to tabulkově shrnout. I pro tebe jistě zajímavý pohled zpět na uplynulé roky. Všechno nejlepší do r. 2024 Tobě, rodině a blízkým. Vůbec se nedivím, že výtvarné umění, cestování a kultura všeobecně vede a budu se těšit na další příspěvky i v tomto roce.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdysi jsem se snažil rubriky alespoň trochu vyvažovat a výtvarné umění a cestování jsem potlačoval, ale teď už se tím "netrápím" :).

      Vymazat
  6. Miloši, není to poprvé, co ti říkám: Tělo dokáže úžasné věci, když mu to mysl dovolí. Tvoje mysl má všechny předpoklady mobilizovat všechny ozdravné procesy těla. Držím palce a věřím ve tvou pevnou životní kotvu! :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Axino, díky za povzbudivá slova. Líbilo by se mně, kdyby rčení "V zdravém těle zdravý duch" platilo i opačně. Alespoň si namlouvám, že mozek ještě funguje obstojně :).

      Vymazat
  7. Miloši, přišla jsem na namátkovou kontrolu a teď to bude vypadat blbě, že mě ke komentáři "donutí" až temný mrak. Původně jsem ale chtěla napsat, že mnohem důležitější je ta podpora co jste dětem dali a dáváte mimo vzdělání a bydlení. Je to nedocenitelný a nám potomkům to někdy dochází s velkým zpožděním a rodičům, zdá se mi, možná vůbec... :)
    Sílu tobě i blízkým ...a co nejvíc šťastných sáhnutí na zápěstí přeju, myslím na tebe <3 Bloud

    OdpovědětVymazat
  8. Miloši, tvé články jsou tak nabité životní energií , že doufám, ze se nakumuluje v takovou nálož štěstí, že si přečtu ještě další ohlédnutí za prožitými roky a s příznivou zprávou o Tvém zdraví.Přeji štěstí po všech stránkách v roce 24🍀

    OdpovědětVymazat
  9. Přeji ti hodně sil v boji se zákeřnou nemocí a doufám, že v té bitvě zvítězíš.

    OdpovědětVymazat
  10. Zajímavé shrnutí. Přeji HŮAVNĚ ZDRAVÍ, ZDRAVÍ A ZDRAVÍ A TAKÉ ŠTĚSTÍ JE K TOMU TŘEBA.

    OdpovědětVymazat
  11. Asi jsem už přestala existovat, ač všude jinde jsem Otavínka. Akorát nyní jsem nebyla přijata mezi vyvolené. Vlastně se neni čemu divit, celý prošlý rok se to nepodařilo. Nicméně gratuluji ač opožděně tedy v lednu 2024 k listopadovému výročí. Já měla loni patnáct. Taky máš v článku videjko Románka s nejlepší nahrávkou Zdroje. Ať se daří po všechny další výlety i články. Já zejména kvituji s povděkem Tvoje cesty za uměním, taky jsem chodila za obrazy, dokud to šlo.PF 2024 Otavínka Písecká

    OdpovědětVymazat
  12. Vskutku plodný rok jsi měl, oceňuji články, se kterými si lidé dají práci.
    Do nového roku ti přeji hlavně hodně zdraví a pohody :).

    OdpovědětVymazat
  13. Tak gratulace k onomu dvanactemu vyroci.A at to vse letos dopadne dobre, medicina v techto vecech cini v poslednich letech rychle pokroky..

    OdpovědětVymazat

Aktuální článek

Gent - historické centrum Východních Flander

Gent (v angličtině Ghent) s přibližně 265 tisíci obyvatel je hlavním a největším městem vlámské provincie Východní Flandry v Belgii. Z Brus...

10 nejčtenějších článků (od 23. 4. 2020)